Malahide Castle

Zamek Malahide położony jest na 100 hektarowym, zabytkowym obszarze parkowym. Od 1185  aż do 1975 roku był siedzibą rodową Talbotów, oczywiście z małymi przerwami w czasach zawieruch wojennych i podbojów Irlandii przez Anglię.W dzisiejszej sali bankietowej zwanej Grand Hall znajduje się wielkie malowidło przedstawiające historyczną bitwę nad rzeką Boyne w której zginęło 14 krewnych Talbotów, którzy w tejże sali wspólnie zjedli ostatnie swoje śniadanie w życiu. W roku 1975 ostatnia właścicielka zamku, Lady Rose Talbot, sprzedała zamek państwu i wyjechała do rodzinnej posiadłości w Australii, gdzie zmarła w tym roku w wieku 93 lat. To tyle krótko o historii budowli. Zamek jest raczej mały wewnątrz ale bardzo przytulny. Zapewne jego zaletą jest ogromny park i chodząc po zamku i patrząc przez jego okna, ma się wrażenie że życie w takim zamku było bardzo przyjemne.

.

.

.

.

.

.

.

Salę bankietową można wynajmować na uroczyste kolacje. W sali jest również balkon/antresola gdzie w czasie bankietu ulokowany jest kwartet smyczkowy, który przygrywa gościom do kolacji. Szefem kuchni jest kucharz odznaczony gwiazdkami Michelin. Może kiedyś weźmiemy udział w takim bankiecie? 😉

W zamku podobno jest pięć duchów – ale najlepiej „traktowany” wydaje się duch „Puck”. Puck był jednym z nadwornych błaznów rodziny Talbot. Tenże Puck zakochał się w Lady Eleonorze Fitzgerald, która była przytrzymywana w zamku przez Henryka VIII ze względu na swoje rebelianckie skłonności. W pewną grudniową noc, znaleziono Pucka przy murach zamku z przebitym sercem. Zanim zmarł, Puck poprzysiągł że będzie nawiedzał zamek dopóki władca zamku nie pojmie za żonę kobiety z ludu, ale nie skrzywdzi nikogo jeśli osoba z rodziny Talbotów będzie przebywać w zamku. Podobno pojawia się zawsze gdy dzieje się na zamku coś co mu się wyraźnie nie podoba – ostatni raz pojawił się w roku 1976 podczas aukcji wyposażenia zamku. W sali bankietowej znajdują się małe drzwi – zwane drzwiami Pucka – podobno zawsze przez nie przechodzi gdy się pojawia. Wewnątrz zamku nie wolno robić zdjęć więc podaję link do strony zamku gdzie są też i zdjęcia.

Moze Cie tez zainteresowac
Howth Zamek Ballycarbery Puerto de Mogan

4 uwagi do wpisu “Malahide Castle

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s