Riverdance – taniec irlandzki

Riverdance to bardzo popularny na całym świecie zespół, który rozsławił taniec irlandzki.

Występ to nie tylko pokaz tańcow ale też niesamowita muzyka i pieśni. Występ podzielony na dwa akty ma swój scenariusz. W pierwszym akcie jest przedstawione irlandzka przyroda, żywioły oraz tradycje. Są pieśni na temat pioruna lub żniw. Drugi akt rozpoczyna przejmująca opowieść o głodzie w Irlandii i o emigracji do USA. Kolejne sceny pokazują inne tradycje i tańce (hiszpańskie flamenco, balet rosyjski) oraz ich zetknięcie z tańcem irlandzkim. (celowo komiczne porównanie tańców mieszkańców Harlemu z tańcem Irlandczyków – występ o nazwie Trading taps) a całość jest oprawiona piękną muzyką irlandzką. Charakterystyczne dla tańca irlandzkiego jest to, że osoba tańcząca jest wyprostowana, nie rusza prawie wcale rękoma a nogi wykonują niesamowite piruety. Pewien taksówkarz opowiedział nam kiedyś skąd się wzięły te tradycyjne ruchy/kroki w tańcu irlandzkim. Mianowicie, ludzie spotykali się w małych chatkach, przy piecu. Nie było dużo miejsca a ziemia była najbardziej ubita i nadająca się do tańczenia właśnie przy palenisku, dlatego też ludzie chcąc tańczyć stworzyli taniec w którym tylko nogi się poruszają a reszta ciała nie. Nie wiem, na ile ta opowieść jest prawdziwa, ale trzeba przyznać że sympatyczna i z fantazją.

Początki grupy Riverdance siegają roku 1994 kiedy to koncert Eurowizji odbywał się w Irlandii i w trakcie przerw taniec i muzykę irlandzką przedstawili szerszej publiczności Gerry Ryan i Cynthia Ni Mhurchu. Od tego momentu rozpoczęła się Riverdancemania mimo, że wielu Irlandczyków krytykowało występ, twierdząc że muzyka nie taka i stroje nie są tradycyjne. Jeden z założycieli Riverdance, Michael Flateley odszedł w roku 1996 i założył podobny zespół występujący pod nazwą Lord of the Dance.

Riverdance składa się podobno z czterech grup po to aby koncerty mogły odbywać się równolegle w różnych miejscach świata. Piszę podobno, gdyż na stronie internetowej Riverdance znalazłam tylko trzy grupy. Nazwy grup pochodzą od nazw irlandzkich rzek. I tak:

Grupa Boyne występuje w USA i Kanadzie w roku 2010

Grupa Corrib występuje w Europie w roku 2010

Grupa Bann wystepuje w Chinach w roku 2010

Jako ciekawostkę zachęcam obejrzenie występu greckiej rodziny Stavros w programie Britain’s got talent. Na wesoło i z przymrużeniem oko, ojciec z synem wystąpili przed publicznością ze swoją wersją tańca irlandzkiego.

PS. Zdjęcia nie zostały zrobione przez mnie tylko znalezione w internecie.

Moze Cie tez zainteresowac
Science Gallery Hurling Lunch
Reklama

5 uwag do wpisu “Riverdance – taniec irlandzki

  1. Niedawno w Poznaniu był występ „Lord of the Dance” i udało mi się widzieć ich na żywo. Podobało sie bardzo, chociaż odczuliśmy lekki żal, że Flatley już osobiście nie tańczy …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s