Giant’s Causeway – Grobla Olbrzyma

Giant’s Causeway czyli Grobla Olbrzyma w  Północnej Irlandii jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO a jej teren znajduje się w obszarze Parku Narodowego. Grobla Olbrzyma to niespotykana oryginalna formacja skalna składająca się z około 40 tys sześciokątnych kolumn bazaltowych. Powstały one około 60 milionów lat temu gdy lawa wulkaniczna szybko zastygła na wskutek zetknięcia się z zimną wodą oceaniczną. Groblą można się przejść wzdłuż wybrzeża podziwiając z oddali widoki bądź też za niewielką opłatą podjechać mniej więcej do jednej czwartej długości grobli shuttle busem.

W sumie ścieżka podobno mierzy około 11 mil i prowadzi do Carrick-a-Rede. Jest wiele legend tłumaczących nazwę grobli, wszystkie są jednak związane z jedną i tą samą osobą – olbrzymem o imieniu Finn MacCumhaill. Jedna z wersji mówi, że gdy pewnego dnia Finn zajmował się swymi codziennymi obowiązkami, usłyszał jak jego adwersarz, szkocki olbrzym Benandonner, zaczął głośno wyśmiewać i powątpiewać waleczność Finna. To zdenerwowało Finna do tego stopnia, że podniósł kawałek ziemi i rzucił w stronę Benandonnera jako wyzwanie. Szkot w odwecie odrzucił kawałek skały i dodał przy tym, że gdyby tylko mógł przepłynąć (ale niestety odcinek morski był za krótki) to nie oszczędziłby Finna. To stwierdzenie tak bardzo rozwścieczyło Finna, że spędził kolejny tydzień zrywając olbrzymie kawałki klifów i układając z nich groblę w kierunku Szkocji. Gdy skończył krzyknął do Benandonner, że nie ma on teraz wymówki aby przyjść i walczyć z Finnem. Szkot, nie chcą stracić dobrego imienia postanowił podjąć wyzwanie. Finn jednak był zmęczony po tygodniowej ciężkiej pracy i postanowił wziąć Benandonner sposobem. Przygotował kołyskę swych rozmiarów i się w niej położył. Gdy Benandonner przyszedł do domu Finna, żona Finna powiedziała że męża chwilowo nie ma ale wkrótce wróci. Szkot czekając na Finna zobaczył kołyskę z „dzieckiem” i przeraził się myśląc „skoro to jest niemowlę to jak wielki jest jego ojciec”. Szkot tak się przeraził, że uciekał co sił w nogach przy okazji niszcząc groblę i nadając jej dzisiejszy kształt sześciokątnych kolumn.

Piękno grobli jest zapewne najbardziej możliwe do podziwiania gdy nie ma na niej dużej liczby ludzi. W dniu, w którym my byliśmy na Grobli nie spotkaliśmy co prawda Olbrzyma, ale za to spotkaliśmy olbrzymią liczbę zwiedzających, dlatego też  podaję zdjęcia ze strony photobucket na których można podziwiać jedynie sześciokątne kolumny.

Więcj moich zdjęć z Giant’s Causeway tutaj

Moze Cie tez zainteresowac
Downhill Castle Wisząca kładka Mount Stewart
Reklama

2 uwagi do wpisu “Giant’s Causeway – Grobla Olbrzyma

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s