miasteczko i forteca Trim

Miasteczko Trim oddalone od Dublina około godziny jazdy samochodem, warte jest odwiedzenia i spędzenia w nim całego dnia, w szczególności jeżeli pogoda dopisuje gdyż atmosfera miejsca, widoki oraz leniwy spokój małego miasteczka zachęcją do spacerów i podziwiania zabytków.

Trim leży nad rzeką Boyne a współczesna nazwa wywodzi się z irlandzkiej nazwy miasteczka Baile Atha Troim. Pochwalić się może tym, że podobnie jak Bective Abbey, Trim wraz ze swym zamkiem „grał” w filmie Braveheart z Melem Gibsonem.  Trim to przede wszystkim zamek Trim czyli największa forteca w tym kraju i trwały ślad normańskiej potęgi w Irlandii. Główna bryła pochodzi z XIII wieku i została tam wybudowana aby zastąpić wcześniejszą warownię z 1172 roku. Swego czasu zamek otaczało 500 metrów murów. Naprzeciw, na północnym brzegu rzeki wznosi się zamek Talbotów, rezydencja z 1415 roku. Wygląda w sumie jak całkiem współczesny dom i gdybyśmy nie wyczytali w przewodniku, że to zamek pewnie byśmy nawet nie zrwócili na niego uwagi, może to także dlatego że zamek był modernizowany i funkcjonował swego czasu jako szkoła. Obok zamku Talbotów znajduje się XVI wieczna Żółta Wieża (Yellow Steeple) jedyne co pozostało z opactwa St Mary’s.

Idąc nieco na zachód od rzeki można dojść do ruin katedry św. Piotra i Pawła (Cathedral of St. Peter and St.Paul). Katedra była jednym z największych kościołów w średniowiecznej Irlandii. Mieliśmy to szczęście, że pogoda była słoneczna i ruiny romantycznie prezentowały się na tle pobliskiego cmentarza. Na cmentarzu tym znajdują się nagrobki sir Lucasa Dillona i jego żony Jane. Jane miała romans ze szwagrem i symbolem jej zdrady jest miecz, który dzieli kamienne postaci. Podobno woda deszczowa, która gromadzi się pomiędzy posągami ma właściwości lecznicze i leczy np. brodawki. Należy zanurzyć szpilkę bądź agrafkę w tej wodzie a następnie nakłuć brodawki. Jak bardzo powszechna jest ta wiara dowodzi ilość agrafek itp. pozostawionych na posągu.

W oddali nieco na wschód od cmentarza widać romański most św. Piotra oraz pozostałości po klasztorze zakonników św. Krzyża (Crutched Fairy). Tutaj to już raczej się nie spotyka turystów a jedynie pasące się konie i krowy na sąsiadującym z ruinami pastwiskach. To tu św. Patryk ustanowił zakon i pozostawił go pod opieką swego krewnego św. Lomana.

Trim słynie jeszcze z festiwalu balonów oraz … ślubów. Z pracy wiem, że hotel położony naprzeciw zamku jest popularnym miejscem wśród młodych par i to nie tylko lokalnych mieszkańców ale też dla Dublińczyków. I w Trim swego czasu Czesi robili swoje doroczne bale. To wiem od mojej znajomej Czeszki, ale czy nadal one się tam odbywają i gdzie konkretnie tego już nie wiem – Barbora w sierpniu wróciła do Pragi, kolejny powód aby napisać do niej 🙂


Moze Cie tez zainteresowac
Bru na Boinne Bective Abbey Ben Bulben

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s