Samuel Beckett Bridge, (Dublin zwiedzanie)

Czy nie fajnie byłoby mieszkać w Rotterdamie a w szczególności blisko portu? Skąd ten pomysł?…bo tam robią takie rzeczy jak np. dubliński most Samuela Becketta i można obserwować jak takie różne cuda rozpoczynają swoją podróż właśnie z Rotterdamu do miejsc docelowych.

Architektem mostu jest Hiszpan Santagio Calatrava i jest to jego drugi most w Dublinie (po moście James’a Joyce). Samuel Beckett to urodzony w Dublinie irlandzki pisarz i laureat nagrody Nobla, autor „Czekając na Godota” – na szczęście Dublińczycy doczekali się mostu na czas, nie byli skazani na wieczne czekanie :).

Zamierzeniem architekta było aby most w pewnien sposób sam w sobie był czymś więcej niż tylko mostem – kształtem przypomina harfę – symbol Irlandii. Most został tak zaprojektowany, że obraca się pod kątem 90 stopni aby umożliwić ruch morski. Ma cztery pasy ruchu samochodowego, dwa chodniki dla pieszych i ścieżki rowerowe oraz dodatkowe miejsce na linię tramwajową Luas, która będzie przebiegać przez most w przyszłości. Most ma długość 120 metrów, jest wysoki na 48 metrów i waży 5,700 ton a jego budowa zajęła 10 lat. Koszt budowy mostu to około 60 milionów euro. Podróż mostu z Rotterdamu i do Dublina trwała około ośmiu dni. Spółka Graham Hollandia zbudowała Samuel Beckett Bridge jak również most William Dargan Luas Bridge w Dundrum czy też np. London Eye.

Otwarcie mostu nastąpiło dokładnie rok temu – w grudniu 2010.

Część zdjęć pochodzi z tych stron:

Guardian

Dublin City Council

9 uwag do wpisu “Samuel Beckett Bridge, (Dublin zwiedzanie)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s