Merrion Square

Można śmiało powiedzieć, że Merrion Square jest najpiękniejszym gregoriańskim skwerem w Dublinie. Na murach kamienic wiszą tablice upamiętniające ich mieszkańców, między innymi Oscara Wilde’a. Dostojnymi sąsiadami skweru są budynki rządowe z departamentem premiera na czele (View Larger Map” target=”_blank”>Department of the Taoiseach), Narodowa Galeria, jedna z filii narodowego Muzeum Irlandii, piękne hotele i przede wszystkim zabytkowe budynki kamienic. Gdy rozpoczęto planowanie parku przy Merrion Square, miejsce to szybko stało się pożądanym adresem przez arystokrację i ludzi wykształconych. W roku 1930 kościół katolicki wykupił park z zamiarem wybudowania w tym miejscu katedry. Plany nigdy nie doszły do skutku i kościół przekazał park miastu.  Merrion Square Park jest bardzo zadbanym skwerkiem, pełnym kwiatów i ozodbnych krzewów. Na zewnątrz parku – na ogrodzeniu, w każdą niedzielę artyści wystawiają swoje obrazy na sprzedaż, ale i do podziwiania – w końcu Narodowa Galeria po drugiej stronie ulicy do czegoś zobowiązuje. 🙂

W parku znajduje się nietypowy pomnik Oscara Wilde’a. Wilde przedstawiony jest z wyraźnie znudzonym grymasem na twarzy w pozycji pół leżącej. Obok stoją dwa małe cokolilki z wypowiedziami Wilde. Na jednym cokoliku jest również rzeźba nagiej kobiety a na drugim nagi tors mężczyzny.

W pogodne dni w parku moża spotkać wielu amatorów pikniku na świeżym powietrzu a na co dzień ludzi biegających i ćwiczących dla zdrowia. W pobliżu na Westland Row znajduje się kawiarenka prowadzona przez Włochów z pyszną kawą. Proponuję kupić kawę na wynos i pojść na spacer bądź posiedzieć na trawie i pomedytować w Merrion Square Park.

część zdjęć pochodzi stąd i stąd

Moze Cie tez zainteresowac
Botanic Gardens Glenveagh Park Trim

3 uwagi do wpisu “Merrion Square

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s