Hyde Park, Londyn

Z Piccadilly Circus możemy się spacerkiem wybrać do Hyde Parku. Chyba każdy słyszał nazwę Hyde Park przynajmniej w jednym z dwóch znaczeń. Znaczenie orginalne to po prostu nazwa jednego z królewskich parków w centralnym Londynie. Nazwa parku używana jest także dla określenia wolnej dyskusji bez ściśle okreslonego tematu przewodniego.

Hyde Park jest całkiem spory (142 hektary) i tętni życiem. Odbywa się w nim wiele różnych koncertów i imprez kulturalnych a na co dzień londyńczycy uprawiają w nim wszelkiego rodzaju sporty jak np. bieganie, jazda na rolkach, pływanie łódką a nawet jazdę konną. Park jest również dobrym miejscem na rodzinny piknik w weekend czy lunch na świeżym powietrzu w tygodniu. Sztuczne jezioro Serpentine dzieli park na dwie części.

Od ponad 150 lat tak zwany Speaker’s Corner jest ciekawą typowo dla Anglików ekscentryczną dumą parku. W tej części parku w każdy niedzielny poranek ludzie mogą wypowiadać się swobodnie na każdy temat – najczęściej jednak na gruncie politycznym lub religijnym. Każdy może się przyłączyć do debaty, która często staje się dość zaciekła i głośna. Mimo że słuchając tych różnych mówców można czasem odnieść wrażenie że są trochę z innego świata, nie można zapomnieć, że wiele znanych osób wypowiadało się w londyńskim Spekaer’s Corner. (np. Karl Marx, Lenin, George Orwell). W początkach istnienia Speaker’s Corner, mówcy aby być zauważeni i dobrze słyszalni stawali na drewnianych skrzynkach po mydle lub innych towarach. Stąd też pochodzi fraza używana w języku angielskim „get on your soapbox”mająca znaczenie że ktoś nagle daje improwizowane przemówinie szczególnie na temat, który wszystkich nudzi. (wg Cambridge Dictionary).

Hyde Park sąsiaduje z trzema innym parkami – Kensington Gardens, Green Park i St. James’s Park.


View Larger Map

Moze Cie tez zainteresowac
Johnnie Fox’s Trim The craic

2 uwagi do wpisu “Hyde Park, Londyn

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s