Occupy Dame Street

Ruch „Occupy Dame Street” powstał w ramach solidarności z globalnym protestem przeciwko wszelkim nierównościom społecznym, chciwości banków i wpływom bankierów oraz lobbystów na rządy państw. Protestujący mówią, o sobie że zabierają głos w imieniu 99 procent społeczeństwa i tak też się nazwali – 99 percenters. Głównym hasłem protestów jest „Chcemy demokracji”.

Irlandczycy zdecydowali się na „Occupy Dame Street” czyli na protest pod siedzibą Banku Centralnego. Protest trwa już tydzień, a wielu protestujących okupuje Dame Street na stałe – mieszkając w namiotach. Wygląda na to że protestujący są bardzo dobrze zorganizowani – ruch ma swoje konta na facebooku, na twiterze, swoją stronę internetową oraz kamerę  dzięki której można online podejrzeć co w danej chwilli dzieje się na Dame Street. Ponadto, protestujący wybrali spośród siebie osobę, która odpowiada za kontakty z mediami, osobę która odpowiada za kontakty z policją itp. Każdy dzień jest zaplanowany a plan dnia wypisany na tablicy. Oprócz tego każdego dnia jest zebranie dla „rezydujących” protestantów.

Przedwczoraj wieczorem przechodziłam przez Dame Street. Akurat odbywał się koncert, grali naprawdę świetną rockową muzykę. Każdy przechodzień może (po warunkiem że przyniesie swój papier kartonowy) „wypowiedzieć” się i jego „protest” zostanie przyklejony do płyt chodnikowych. Nie wolno uprawiać agitacji politycznej, pić alkoholu ani zażywać jakichkolwiek narkotyków. Protest jest demonstracją pokojową. Protestujący nie utrudniają bankowcom pracy, sprzeciwiają się jednak temu, że osoba z International Monetary Fund jest w banku centralnym i mimo, że nie została wybrana przez Irlandczyków to kieruje irlandzką  ekonomią. „That person is in there carrying out the IMF’s diktats to the Irish people. This is why we are here. It’s the symbolism of that.”

Ptotestujący proszą również, żeby zamiast przypatrywania się im.. dołączyć do nich!

Moze Cie tez zainteresowac
synku podbijasz.. Lisbon Treaty My name is jazdy

4 uwagi do wpisu “Occupy Dame Street

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s