Chatki ule, Slea Head

W hrabstwie Kerry „beehive huts”  (click) – „ chatek uli” narosło jak grzybów po deszczu. Można spotakać pojedyncze ule jak i skupiska tychże chatek. Beehive huts pochodzą z około 3000 roku przed naszą erą, ale archeologom i naukowcom trudno ustalić konkretną datę poszczególnych „uli”. Za trudności te „odpwiedzialny” jest sposobu w jaki ule były budowane  – bez jakiegokolwiek spoiwa między nimi. Te, które znajdują się bardzo blisko fortu Donebag otoczone były dodatkowo murem – pewnie po to aby zwierzęta hodowlane nie uciekały. Ule swego czasu służyły po prostu za domki a jeszcze całkiem do niedawna były używane do przechowywania żywności. Te chatki ule, które odwiedziłam i których zdjęcia zamieszczam pochodzą prawdopodobnie z XII wieku naszej ery i były używane przez właściciela ziemi jeszcze w latach 50 ubiegłego wieku.

W Irlandii dość sporo wiekowych budowli znajduje się na prywatnych ziemiach. Ci właściciele pól, którzy mają szczęście i ich „łupki” są znane na tyle, że przyciągają sporo turystów zarabiają na tym poprzez pobieranie opłaty za mozliwość wejścia na ich teren prywatny i pozwiedzania. Tak było i w tym przypadku, wspinaliśmy się do chatek uli w rytmie pyrkającego starego i malutkiego traktora gospodarza oraz ujadaniu jego burka.

Ciężko sobie wyobrazic życie w takich ulach – małe, ciemne, zimne. Czy widoki oceanu wynagradzaly ekstremalne warunki zycia? Mi by nie zastąpiły, ale z drugiej strony jak człowiek nie ma wyjścia i to jest jedyny rodzaj schronienia.. Ok, ja póki co posiedzę sobie jeszcze chwilkę na mojej sofie.

Moze Cie tez zainteresowac
Ściemnia się w miasteczku Wicklow przygoda i Ben Bulben w tle

http://maps.google.com/maps?q=52.103773,-10.412972&num=1&ie=UTF8&t=m&z=14&ll=52.103553,-10.413065&output=embed
View Larger Map

3 uwagi do wpisu “Chatki ule, Slea Head

  1. Spoglądaliśmy na te domki-ule będąc w Dunbeg forcie ale nie zdecydowaliśmy się tam pójść. Coś tam kojarzę, nie wiem czy jest to do końca prawdą, być może przeczytałem to nawet na blogu Taity (?), że z tych konkretnych uli korzystali swego czasu pasterze owiec. Wiem, ze oprócz fortu były tam jeszcze jakieś stare, kamienne domy i za to też trzeba było płacić (a może właśnie to było wejście do uli?).

    pozdrawiam!

    • te, które ja przedstawiłam ostatnio funkcjonowały podobno w roli spiżarki, ale w sumie też pewnie w jakimś momencie służyły pasterzom. A stare kamienne domy były, zgadza się. Mam je też zamiar opisać w ramach wpisów na temat Slea Head, tylko cały czas jakieś inne bieżące sprawy wydają mi się ciekawsze 😉 Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s