Orvieto, Umbria

Przez tysiące lat lód, słońce i deszcz kształtowały pradawne wulkany tworząc z nich opokę na której powstało przepiękne średniowieczne miasteczko Orvieto.

My spędziliśmy cudny dzień w Orvieto a miasteczko nas zachwyciło swoim pięknem. Być może, to że dzień był przepiękny i słoneczny przyczyniło się do naszych zachwytów nad Orvieto tym bardziej że wciąż bardzo potrzebowałam słońca i ciepła  po przemoknięciu w  Spoleto.

Kolejne średniowieczne miasteczko na wzgórzu. Tym razem jednak wspinania było niewiele,  w Orvieto nie ma dużych różnic wysokości. Skała na której położone jest Orvieto to tak jakby stół – w miarę prosty i dość duży. To dodaje tylko czaru miasteczku bo nie tylko „zawartość” miasteczka ale też widoki rozciągające się z jego murów są bardzo malownicze.

Jak i w pozostałych umbryjskich miasteczkach, Orvieto dumnie prezentuje swoją katedrę,która widoczna jest z dość daleka. Katedra położona jest na dość dużym placu w otoczeniu starych odrapanych domów, ale to nie przeszkadza tylko sprawia że sędziwe miasto wygląda bardziej naturalnie a nie jak odpacykowane disnejowskoturystyczne  miejsce.

Charakterystyczna sylwetka wieży „Torre del Moro” z wciąż działającym XIV wiecznym zegarem, jest zauważalna z wielu miejsc Orvieto.

Kościół Sant Andrea przyciąga turystów nie tyle z racji swojego wieku (powstał w VII wieku) ile z powodu swojej dwunastostronej wieży.

W Orvierto każdy dom i sklep ma podobno swoją podziemną piwniczkę a każda rodzina swoją własną ciekawą historię związaną z podziemnym Orvieto. Zaczęto nawet organizować „podziemne” wycieczki.

Ja Orvieto będę kojarzyć z ciepłem, słońcem i niebieściutkim niebem.


Moze Cie tez zainteresowac
Ceny nieruchomości Occupy Dame St Hyde Park

2 uwagi do wpisu “Orvieto, Umbria

  1. Kolejne świetne miasteczko! Te wąskie uliczki, odrapane domy są na prawdę urocze. Osobiście bardzo mi się taki kameralny styl podoba. W dodatku jeśli tego typu miejsce ma bogatą, kilkusetletnią historię to jest to niewątpliwie ogromny plus. Z katedry bije majestat, szczególnie od frontu prezentuje się zacnie. Generalnie bardzo przyjemne jest to Orvieto. I chyba nie jakoś szalenie popularne? Nie wiem, mnie to się wydaje, że tego typu miast jest we Włoszech mnóstwo, że nie są jakąś turystyczną mekką a moją niepowtarzalny klimat i z pewnością warto do nich zaglądać. 😉

    • tak, Orvieto jest przepiękne ale mimo tego, że jest dość popularnym miejscem wśród turystów, nie jest pod nich przesadnie odpacykowane. Tak jak zauważyłeś są tam i odrapane domy i odpadający tynk.. ale to właśnie ten czar jest..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s