Murrisk w hrabstwie Mayo

Większość osób, które przyjeżdżają do Murrisk, swoje kroki kieruje od razu do stóp góry św. Patryka zwanej też The Reek. Jedni po to aby ją podziwiać z dołu drudzy po to aby się wspiąć na jej wierzchołek. Ale prawie wszyscy zgodnie kończą swą wizytę w pobliskim pubie Campbell’s, znanym wodopoju i jadłodajni dla zmęczonych pielgrzymów.

Góra św. Patryka (Croagh Partick) to święta góra Irlandczyków, na której według przekazów św Patryk przez 40 dni pościł aby następnie wypędzić wszystkie węże z wyspy. Na górę wspiąć się oczywiście można kiedy bądź pod warunkiem sprzyjającej pogody, jednak w każdą ostatnią niedzielę lipca odbywa się pielgrzymka na szczyt 765 metrowej góry, w której biorą udział tłumy. Niektórzy idą na bosaka, a na szczyt idzie sie po ostrych kamieniach. Piękne reportaż z ubiegłorocznej i tegorocznej pielgrzymki można podziwiać na stronie Uspecto.  Wspinaczka trwa około 2h przy sprzyjającej pogodzie. Bardziej wytrwali (lub najwięksi grzesznicy) rozpoczynają swoje pielgrzynkę na górę z opactwa Ballintubber.

Mało kto zwraca uwagę na bardzo wymowną i przygnębiająca rzeźbę statku znajdującą się po drugiej stronie ulicy od pubu i parkingu pod Croagh Patrick. Rzeźba ta przedstawia tak zwany Statek Trumnę – Coffin Ship. Coffin Ships to te statki, które zabierały Irlandczyków do Stanów w czasach Wielkiego Głodu. Statki były przeludnione, brakowało na nich jedzenia i picia, szerzyły się choroby z tyfusem włącznie. Umieralność była bardzo duża na tych statkach, mówiono, że rekiny podążały za nimi bo wiedziały, że prędzej czy później ciała zostaną wrzucone do wody. Rzeźba na pierwszy rzut oka wydaja się być zwykłą rzeźbą przedstawiająca statek, jednak po bliższym przyjrzeniu się wstrzymujemy oddech zdając sobie sprawę z jej wymowności. To co w pierwszej chwili braliśmy za porwane wiatrem żagle tak naprawdę przedstawia wychudzone sylwetki ludzkie, szkielety i czaszki.

Kilka kroków dalej od głównej drogi i Coffin Ship znajduje się Opactwo Murrisk (The Murrisk Abey) ufudowane w XV wieku przez papieża Kaliksta III. Podobno dzięki powstaniu opactwa, wioska Murrisk stała się sławna również poza Irlandią a pielgrzymkę na Croagh Patrick rozpoczynano właśnie od opactwa.

12 uwag do wpisu “Murrisk w hrabstwie Mayo

 1. Najbardziej spodobało mi się zdanie: „Bardziej wytrwali (lub najwięksi grzesznicy) rozpoczynają swoje pielgrzynkę na górę z opactwa Ballintubber”; z naciskiem na „lub najwięksi grzesznicy”.

  • pięknie pięknie jak się wspomina…jak się jest i wiatr pizga z każdej strony a deszcz leje się po głowie to już mniej pięknie 🙂 Ale czasem można trafić na w miarę bezdeszczowy dzień 🙂

 2. Przejeżdżałem przez Murrisk parokrotnie ale nigdy nie udało mi się tam zatrzymać. Croagh Patrick podziwiałem z daleka, rzeźbę statku trumny również, opactwo też gdzieś mi mignęło przed oczami. Lecz jak mówię – nie spenetrowałem ich. A szkoda. Jakiś czas temu wyczytałem w gazecie, że pewien Irlandczyk 365 razy, dzień po dniu wspinał się na Górę Patryka. Było to związane z jakąś akcją ale już nie pamiętam dokładnie o co chodziło. Ja chciałbym na razie raz, no może dwa razy, aby zorganizować sobie także nocne tam wejście, w celu podziwiania panoramy wspólnie z wschodzącym na nieboskłon słońcem 🙂

  • dzień w dzień przez cały rok???? oczywiście tak mnie zaintrygowałeś że musiałam to znaleźć http://tiny.cc/24e0mw
   Podziwiam ale zarazem też się dziwię bardzo. 😉
   A następnym razem jak będziesz w Murrisk to zatrzymaj się – warto choćby dla pysznego jedzonka w lokalnym pubie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s