Stadion Croke Park..coś więcej niż sport

Stadion Croke Park w sercach Irlandczyków zajmuje szczególne miejsce. Jest siedzibą GAA (The Gaelic Athletic Association) czyli organizacji zajmującej się promocją sportów irlandzkich spośród których hurling oraz Gaelic football są dwoma najbardziej popularnymi. Croke Park to największy w Irlandii, i czwarty co do wielkości w Europie, stadion. Ma ponad 80 tysięcy miejsc dla widzów i mimo tego, ze w sezonie odbywa się na nim gra za grą, raczej nie świeci pustkami.

Ale stadion Croke Park to coś więcej niż sport. Irlandzka walka o niezależność od rządów brytyjskich zapisała się krwawo również i tu.  Rankiem 21 listopada 1920 roku, w Dublinie IRA zabiła 14 osób po stronie brytyjskiej. W tym dniu na stadionie Croke Park miał się odbyć mecz Dublin vs Tipperary. Brytyjczycy w odwecie za poranne zamieszki, otworzyli ogień do niewinnych tłumów na stadionie Croke Park zabijając 12 osób a wśród nich kapitana drużyny Tipperary.  Dzień ten przeszedł do historii jako Krwawa Niedziela / Bloody Sunday (ta sama nazwa odnosi się też do wydarzeń w Derry w 1972 roku).

dublin_evening_standard_0 a529

Etos Croke Park jest więc zrozumiały.  Do niedawna obwiązywała tak zwana zasada 42 która, w uproszczeniu, zakazywała rozgrywania brytyjskich sportów na stadionie Croke Park. Zasada została uchylona kilka lat temu gdy drugi dubliński stadion, na którym między innymi były odbywane mecze rugby, był remontowany.

Croke Park to nie tylko stadion sportowy. Odbywają się tam koncerty a także można go wynajmować na różne wielkie imprezy i nie chodzi o bieganie po murawie ale o skorzystanie z dużej ilości sal konferencyjnych. I nawet ślub można wziąć w Croke Park 🙂

Nową, godną polecenia atrakcją Croke Park jest wycieczka Etihad Skyline Tour czyli spacerek po dachu stadionu. Oczywiście tylko dla tych co nie mają lęku wysokości gdyż wjeżdża się na wysokość mniej więcej 17 pięter. Warunkiem skorzystania z tej atrakcji jest tak naprawdę pogoda. Podczas silnych wiatrów czy deszczu nie można wziąć udziału w Eithad Skyline. Gdy pogoda jest sprzyjająca płacimy 25 euro i…najpierw bierzemy udział w pogadance na temat bezpieczeństwa. Dostajemy specjalne pasy, którymi przypinamy się do wewnętrznej balustrady i możemy podziwiać panoramę Dublina oraz zatrzymać się na dłużej na zrobienie fotek na 5 tarasach widokowych.

PS. Ja mam lęk wysokości.

f7639104 f6978112 f6999488 f7292224 f7339968 f7404416 f7452224 f7546624 f7605248

Moze Cie tez zainteresowac
Buty do pracy… Tylko dla orłów Zamiast pączków…naleśniki

10 uwag do wpisu “Stadion Croke Park..coś więcej niż sport

 1. Piękny stadionik. Jako futbolowy maniak zwracam szczególną uwagę na tego typu atrakcje i powiem szczerze, że gdybym miał możliwość zwiedzania większych miast, to na 100% wizytowałbym również stadiony.

  Aż dziw bierze, że w Irlandii jeszcze na żadnym z nich nie byłem, choć Aviva Stadium z daleka widywałem parokrotnie i trzeba przyznać, że wrażenie z zewnątrz robi spore. W ogóle charakterystyczne w dwóch największych irlandzkich stadionach jest to, że jedna z trybun za bramką – i na Croke Park i na Aviva Stadium – jest znacznie mniejsza niż pozostałe.

  Jeśli idzie o stadionowe wizyty, to 6 lutego jest okazja zobaczyć Aviva Stadium – na Zieloną Wyspę przyjeżdża reprezentacja Polski, na ticketmasterze bilety już są w sprzedaży.

  A być na Croke Park? Chyba najlepsza opcja to jakiś mecz z Pucharu 6 Narodów w rugby 🙂

  pozdrawiam! 😉

  • z nieba mi spadłeś! Biegnę na ticketmaster kupic bilety dla T. Ma urodziny wkrótce a ja w głowę zachodziłam, nie mogąc wymysleć prezentu. I to na avivie! Pieknie 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s