i znów o Paddy’s Day

O tym, że dzień świętego Patryka jest obchodzony niemal na całym świecie pisałam, już w zeszłym roku tutaj. Pisałam też jakie między innymi budynki i rzeki przybierają zielony kolor w tym dniu.

Znane powszechnie dublińskie budynki, które w tym roku  przybiorą zieloną barwę podane są na tej stronie . Pierwsza iluminacja już w ten czwartek o godzinie 17.00zielone trinity (3)

Tym razem jednak oprócz zwykłego zielonego podświetlenia, możemy zobaczyć różne cudeńka. Tourism Irleland, zaprosiło wszystkich chętnych do przesłania pomysłów, jak mogłaby fasada Trinity College wyglądać. Najciekawsze projekty zostaną wcielone w życie, czyli będzie można te zwariowane pomysły zobaczyć w czwartek wieczorem na fasadzie nobliwej uczelni.

zielone trinity (1) zielone trinity (2) zielone trinity

O co tyle hałasu z tą całą paradą i świętowaniem? W zeszłym roku ponad milion osób wzięło udział w uroczystościach w samym Dublinie (przypominam, że kraj liczy około 4,5 miliona ludności) a osób występujących w paradzie było ponad 3 tysiące. Już państwo sami się domyślacie o co, oprócz dobrej zabawy, chodzi. Festiwal z okazji dnia św. Patryka przynosi irlandzkiej gospodarce około 45 milionów euro…

A oto próbka parady sprzed kilku lat z małym bonusem w połowie filmu.

oraz dwa filmiki na rozweselenie:

dzień św. Patryka według Amerykanów

Najpopularniejszy napis na tematycznych koszulkach to „Kiss me I’m Irish” ale czy to działa w rzeczywistości?

21 uwag do wpisu “i znów o Paddy’s Day

 1. Jak mi cholernie brakuje w Polsce takiego świątecznego święta, żeby ludzie wyszli na ulice z uśmiechem na twarzy. Lokalnie czasem to się udaje, ale weźmy taki pierwszy maja. Większość robi sobie własną majówkę, najczęściej trzymając plany w takiej konspiracji, jakby mieli zamiar uciec z obowiązkowego pochodu.

  • Z jednej strony – jesteśmy okropnymi ponurakami i generalnie zatraciliśmy naturalną potrzebę wspólnej, narodowej zabawy, a z drugiej strony – nie ma co się dziwić ludziom, że nie mają na nią ochoty – otaczająca rzeczywistość, szara i przygnębiająca, nie sprzyja podtrzymywaniu tradycji ludycznych 🙂

   • eh, ale sami sobie tworzymy taką rzeczywistość, sami tworzymy szaroburość i przygnębienie. Zmianę świata zacząć trzeba od własnego podwórka 😉

    • Tak, Kasiu, dlatego zawsze najpierw wymagam od siebie… myślałam jednak w szerszym kontekście – nie każdy ma możliwość wyjechać, a życie w kraju dla wielu, do najłatwiejszych nie należy…

     • wiem, że ciężko może być w Polsce, nie zapomniałam 🙂 Wyjazd z kraju nie był podany na talerzu, ale podyktowany właśnie chęcią zmiany / poprawy swego życia. Miał najpierw to być wyjazd do innego miasta w Polsce, ale po namyśle, doszłam do wniosku, że skoro mam już zmieniać całkiem swoje życie, to czemu nie poza Polską a nie tylko poza bezpiecznym azylem swego miasta. Abstrahując od tego gdzie się mieszka, życie zawsze jest mniej lub bardziej ciężkie (bolączek emigranckich nie będę tu wyliczać) – wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. To jak żyjemy pomimo różnych zewnętrznych utrudnień i problemów zależy od nas samych i nie ma co szukać kozłów ofiarnych bo to i tak niczego nie zmieni.

      • Oczywiście. Nie o kozły ofiarne wszak tu idzie. 😉
       Kiedyś, a były to zupełnie inne czasy, jakoś nie wyobrażałam sobie, by wyjechać z kraju, oderwać dziecko od dalszej rodziny, od korzeni… dziś – żałuję, że nie jestem młodsza, bo bym się nie wahała… i co dzień obserwuję, jak mój – dorosły już syn, świetnie wykształcony młody człowiek, szczęśliwy, że dostał pracę, haruje od rana do nocy, „przycinając marzenia do rzeczywistości”… i choć zawsze niechętnie, teraz coraz częściej zastanawia się nad wyjazdem… może bolączek emigracyjnych będzie bez liku, ale też i szansa na godziwe życie…;)

 2. …zobaczycie za parędziesiąt lat!!! Jak się wymieni kilka pokoleń, jak zgubimy ten „ogon”…też będzie…wesoło, życzliwie i mądrzej;-) Trzeba cierpliwości i czasu…;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s