Łatwo być odkrywcą – Kenure House

Mieszkając w Irlandii szybko się przekonamy, że każda wioseczka ma jakąś ciekawostkę historyczną. Może to być zamek, pokaźne ruiny opactwa lub łupki jakieś twierdzy. Może też nie mieć żadnych „widzialnych” powiązań z przeszłością ale może się chwalić jakąś historyczną lub legendarną postacią lub wydarzeniem. Wiem o tym dobrze, więc w sumie niby „nie dziwi nic”. A jednak…. wciąż dziwi. Pewnego razu przejeżdżałam przez mieszkalną dzielnicę nadmorskiej miejscowości Rush. Znalazłam się w tej dzielnicy trochę przypadkowo bo szukałam pewnego tajnego zjazdu na plażę, o którym to zjeździe, że wart odkrycia, gdzieś kiedyś czytałam. Nie miałam za wiele wskazówek, jechałam więc powoli i rozglądałam się. Dobrze, że się rozglądałam bo nagle mignęło mi coś w oddali i znów zniknęło za domami. Wszystkiego można się spodziewać w Irlandii…ale żeby jakiś „akropol” mi się nagle w sypialnianej dzielnicy pojawił..tego się nie spodziewałam. Teraz to już zapomniałam o zjeździe na plażę, ale zaczęłam krążyć w poszukiwaniu mojego „akropolu” aż do skutku.

Oto jak wygląda to cudo:

Kenure House (5) Kenure House Kenure House (1) Kenure House (2) Kenure House (3) Kenure House (4)

Po powrocie do domu, zaczęłam szukać w internecie coś na temat tego portyku, a jak znalazłam to żal się zrobiło…

Dom widoczny na zdjęciu poniżej to mniej więcej budynek odbudowany w roku 1827 po tym jak wcześniejsza budowla została zniszczona przez pożar. W roku 1964 zawartość domu została wystawiona na sprzedaż a sam dom darowany na rzecz państwa. Zrobił tak ostatni właściciel domu, który stwierdził, że rosnące koszta utrzymania domu i okolic (ogród i las), wilgoć niszcząca budynek oraz próchnienie drewnianych części domu przerasta jego siły i finanse. Państwo jednak też nie miało środków na utrzymanie posiadłości oraz nie mogło znaleźć na nią kupca.  Budynek stojąc niezamieszkany niszczał coraz bardziej. W roku 1978 państwo postanowiło zburzyć dom ze względów bezpieczeństwa. Ponieważ mieszkańcy Rush protestowali przeciwko tej decyzji, zachowano im „na pamiątkę” portyk, który tu przedstawiłam na zdjęciach powyżej.

kenure-house

Dziś został tylko portyk a wokół niego rozrosła się dzielnica. Przy portyku bawią się dzieci na placu zabaw a młodzież gra w piłkę na specjalnym boisku ze sztuczną nawierzchnią.

Moze Cie tez zainteresowac
Śnieg w Dublinie Ballintubber Abbey Żagle w Dublinie

27 uwag do wpisu “Łatwo być odkrywcą – Kenure House

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s