Patriotyzm balkonowy

Mogłabym taki wpis umieścić w moim cyklu „czym się różnimy” (Polacy – Irlandczycy) Ale powiem, krótko – proszę przeczytać ten wpis. Tym właśnie patriotyzmem się różnimy….I

Naima w sieci

image

To zdjęcie oddaje idealnie esencję polskiego patriotyzmu. Śmieci upchnięte na balkonie, szary z brudu mop i zatknięta nad tym dumnie flaga. W tle, w roli obowiązkowej nostalgii za Starymi, Dobrymi Czasami, wypłowiałe landszafty i obrazki przedwojennej Warszawy.
Oto dlaczego nie bardzo jestem dobrą klientką wielkich przemówień i orędzi. Premier i prezydent będą powiewać flagami, dzwonić orderami, szczękać zardzewiałym orężem, a ja będę widzieć mopa, śmietnik, brak ścieżek rowerowych, miejsc w przedszkolach i żłobkach, brak świetlic, domów kultury czy basenów, brak bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych, brak terminów u lekarzy. Brak pomysłu wśród władz i brak życzliwości wśród współobywateli. Za to pod dostatkiem triumfów, klęsk, powstań i moralnych zwycięstw.
Nie kupuję tej narracji, że przegrana wojenna usprawiedliwia brudne uszy i balkony. W rok po wojnie – być może. Nie w siedemdziesiąt lat. Nie kupuję przypowieści o moralnej konieczności podejmowania działań szkodliwych i wyniszczających w imię idei. Nie będę rodzić małych…

View original post 89 słów więcej

15 uwag do wpisu “Patriotyzm balkonowy

    • chyba się zakręciłyśmy i mówimy o czymś innym. Ja powtarzam za autorką wpisu, że patriotyzm w polskim ujęciu jest obłudny i beznadziejny. Machanie szabelką, smoleńsk itp. Zamiast państwa przyjaznego swojemu obywatelowi i wspierającego go.. a obywatele szanujący państwo, nie okradający go, płacący podatki itp

 1. …ależ piękne to zdjęcie!!! Czytam go zupełnie inaczej niż jego autorka. Jest wzruszające i dowodzi,że ktoś…mimo widocznego niedostatku, cieszy sie,że jest Polska, że mimo wielu kłopotów jest w niej lepiej a bądzie jeszcze…lepiej i normalniej;-)…to przecież nieuniknione;-) To właściwe,że chcemy równać do bogatszych, do większej normalności, jaka jest w starszych demokracjach, ale nie możemy zapominać, że jesteśmy zapóżnieni, przecież to dopiero 20 lat…rozwijamy skrzydła… i władza, która się uczy i obywatele, którzy za wiele wymagają a mało z siebie dają;-) Wszyscy mamy dużo do zrobienia…szkoda czasu na smoleńskie bzdury i tuskową fobię z jednej strony i narzekania przy stole albo grilu… z drugiej… zabrzmiało mocno…ale tak czuję;-)
  pozdrawiam 😉

  • ja to zdjęcie rozumiem dokładnie tak jak autorka wpisu i wydaje mi się że użyła go do ciut innego przekazu. I zgadzam się z samym wpisem
   „Premier i prezydent będą powiewać flagami, dzwonić orderami, szczękać zardzewiałym orężem” – to patriotyzm w wydaniu polityków i dużej części społeczeństwa.
   Jednak prawdziwy patriotyzm to zrobienie wszystkiego aby mieszkańcom kraju żyło się dobrze czyli pozbyć się między innymi następujących bolączek: „brak ścieżek rowerowych, miejsc w przedszkolach i żłobkach, brak świetlic, domów kultury czy basenów, brak bezpłatnych zajęć rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych, brak terminów u lekarzy. Brak pomysłu wśród władz i brak życzliwości wśród współobywateli.”

   Pozdrawiam

  • Kasieńko, ja też się zgadzam z Renatą. Często takie balkony są w mieszkaniu ludzi biednych, starszych, niedołężnych którymi nikt się nie interesuje. Ja sama widzę moich dawnych sąsiadów – tam gdzie się urodziłam. Po prostu oczy nie te, ręce nie te, oni często przy sobie nie są w stanie nic zrobić, a co mówić aby ogarnąć mieszkanie – a dzieci… no coż pielęgnują piękne balkony i siebie w mieszkaniach zarojektowanych przez architektów.

   Posiadacze takich balkonów to często osoby 80-90 letnie. Oni często przeżyli wojnę, stalinizm, socjalizm, Gierka, a potem… a potem zostali zepchnięci na bok, bo nie są na tyle energiczni aby w tym twardym kapitalistycznym świecie sobie poradzić. I pomimo wszystko… wywieszają flagę i pomimo wszystko cieszą się, że może oni już nie nacieszą się wolnością, dobrobytem i lśniącym balkonem ale… gdyby trzeba było jeszcze raz iść i walczyć o Polskę – to właśnie oni poszliby pierwsi… a Ci z pięknym balkonem – nie wiem – liczę że też! Choć słyszałam wypowiedzi „celebrytów”, że chcieli wywieślić flagi, ale że jest to mieszkanie w bloku, to nie chcieli aby zaburzało to wygląd całości. (?!??!)

   Też uważam, że mamy masę do zrobienia. Też uważam, że to jest starszne, że wiele grup społecznych jest spychanych na margines, że Polska prowincja sprzed 20 lat to: czynna 24h poczta, biblioteka w co drugiej miejscowości, prężnie działające kółka zainteresowań, lokalne teatry, małe przychodnie lekarskie z dentystą na etacie, z autobusami jeżdżacymi co 1h….. a teraz: tego wszystkiego NIE MA. To jest dopiero prowincja. Pustka.

   Bardzo chciałabym aby się to zmieniło…
   I mnie… ta flaga na smutnym balkonie – wzrusza, bo… no właśnie „Jeszcze Polska…”.

   • ale pal licho zdjęcie tak naprawdę chodzi o to że patriotyzm w Polsce jest od dupy strony. Zajmowanie ludziom głowy pierdołami, medalami, historią, brzozą itp. A przecież chodzi o tu i teraz i o przyszłość. żeby było normalnie trzeba zacząć od, (że zacytuję pewnego prezydenta) „gospodarka głupcze” a nie pierdolenia o tym kto stał tam gdzie stało zomo i czyja miłość do ojczyzny jest lepszejsza 😉

 2. …eeeee, tam;-)…jeśli mówimy o…patriotyżmie…mnie ten mop nie przeszkadza, jego obecność nie pomniejsza przecież u tych ludzi miłości do ojczyzny;-) Jeśli mówimy o zdjęciu…to dobrze, że jest, dzięki niemu…to zdjęcie…mówi;-) A jeśli mówimy o niechlujstwie, to chyba nie zjadłabym w tym domku obiadu;-) pozdrawiam wielki świat;-)

 3. ja tam nie widze zadnego patriotyzmu.. na smieci miejsca nie bylo- wyladowaly na balkonie, tak jak pozostale rzeczy..obrazki, dywaniki..puste donice.. i flaga..

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s