Jesteś u siebie! Zagłosuj!

Co jakiś czas spotykam w deszczowej rodaków, którzy angażują się w ciekawe projekty lub też sami je tworzą. Spotykam też takich, którzy mają własne firmy poczynając od małych hobbystycznych do takich które mają wielu pracowników i swoim produktem/usługami próbują podbić rynek globalny.  Jakieś pół roku temu przy okazji pewnego projektu poznałam pewną osobę, która należy do tego wyżej wymienionego grona. Osoba ta rozpoczęła akcję, która mi się bardzo podoba i chylę czapki z głów za pomysł, chęć i determinację. O akcji tej polskie strony w Irlandii piszą od dawna. Pomyślałam że i ja pomogę ją rozpropagować w swej małej mikroskali. 🙂

12% ludności Irlandii stanowią migranci , jednak nie mają oni udzału w podejmowaniu decyzji  na żadnym szczeblu politycznym. Polacy stanowią największą grupę cudzoziemców rezydentów – według ostatniego spisu powszechnego jest nas ponad 100 tysięcy.

Ja głosuję w wyborach lokalnych, zarejestrowalam się już kilka lat temu. A państwo?

Więcej o akcji tutaj: http://www.jestesusiebie.org/pl

zaglosuj              Wybory_Rollup_850x2150_halfsize-ENG

4 uwagi do wpisu “Jesteś u siebie! Zagłosuj!

  1. Caddi, sporo się zmieniło na przestrzeni ostatnich lat. Wielu z moich znajomych jeździło „za chlebem”. Do kraju przywozili zarobione dolary, szylingi i marki. Jednak TU budowali domy. Dziś ich dzieci już myślą inaczej. TAM kupują mieszkania, domy, samochody. TAM zabierają swoich partnerów życiowych lub TAM ich znajdują. Nasze pokolenie jechało, by polepszyć byt lub szukając pracy, której w kraju nie było. Dziś emigrują osoby lepiej niż my kiedyś przygotowane zawodowo i językowo. Dawniej możliwość legalnej pracy TAM była jak wygrana w totka, dziś nie ma tej bariery. Pozostaje tylko gdybanie „dlaczego” tak się stało. Dlaczego każdy kolejny rząd udawał i wciąż udaje, że nie ma problemu? Mogę zrozumieć, że robotnik w Chinach zarabia dolara dziennie, może tyle jest wart, niewiele mnie to obchodzi, ale dlaczego w Europie, w ramach UE, kasjerka w tej samej „globalnej” sieci handlowej w Niemczech ma cztery razy więcej niż w Polsce? Zatem teoretycznie mamy w polskiej gospodarce „liberalizm”, ale w rzeczywistości „interwencjonizm” lub o zgrozo – mówmy ściszonym głosem, ale otwarcie – neokolonializm. UE to swego rodzaju piramida finansowa. Stąd ciągłe „negocjacje” o członkostwo. Piramida finansowa nakręca się, gdy pozyskuje nowych członków. Za cenę „pomocy” drenuje kolejne rynki takiej produkcji i zbytu. Oczywiście Polska nie odetnie kuponów po wejściu Ukrainy, jesteśmy małym graczem. Graczem, bez tożsamości narodowej. Nas ten kraj karmił patriotyzmem, martyrologią. Na szczęście nasze dzieci same potrafią już zawalczyć o przetrwanie. Szkoda tylko, że nie nad Wisłą.

    • Wuguś dotknąłeś „problemu”, który od dawna chodzi mi po głowie i który nawet opisałam ale jakoś nie zebrałam się jeszcze żeby opublikować tenże wpis. Zbieram się, bo wiem że nie będzie dobrze odebrany. Po Twoim komentarzu twierdzam, że może czas już żeby ujrzał światło dzienne. Tytuł wpisu będzie: Manifest „emigranta”

      • Cóż, komentarz nie powinien być dłuższy od wpisu 😉 Siłą rzeczy musi więc być pewnym skrótem myślowym. W tym przypadku nie ma prostej diagnozy, łatwych odpowiedzi. Do obecnego rządu, który w zasadzie nie jest ani gorszy, ani lepszy od poprzednich, można mieć jedynie pretensję o to, że w kampanii wyborczej „zachęcał” emigrantów do powrotu, obiecywał pracę, drugą Irlandię. Jednak pracy jak nie było, tak nie ma, a kilka „boomów” na kredyt (m. in. drogi na piłkarskie Euro) skończyło się dla wielu plajtą. Dziś nawet tak prosty temat jak odstąpienie od zmiany czasu na „zimowy”, zmiany która dziś jest anachronizmem i spuścizną po „dawnych czasach”, wymaga zapewne zgody pani Merkel.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s