IRA Memorial

Jadę sobie gdzieś trochę główniejszą drogą w hrabstwie Roscommon gdy nagle widzę jakiś duży pomnik ciut oddalony od drogi. Tego typu pomniki nie są spotykane w Irlandii więc musiałam podjechać w jego pobliże żeby dokładniej obejrzeć to „zjawisko”.  Oto co ujrzałam.

IRA memorial (3)

Dziwiłam się i dziwiłam a jak zaczęłam czytać napisy i historię pomnika dziwiłam się jeszcze bardziej. To pomnik poświęcony tym co zginęli w nie tak znów dawnych wydarzeniach. Ale o wydarzeniach tych dziś raczej się milczy, z powodów poprawności politycznej, minionych lat, pokoleń które już nie pamiętają, z powodów zawiłych powiązań rodzinnych, chęci spokoju, chęci nierozdrapywania ran, ale też z powodów oportunizmu i nabrania wody w usta. I pewnie z wielu innych, które ja nie Irlandka nie rozumiem mimo że próbuję . Mianowicie jest to pomnik poświęcony 41 bojownikom IRA z hrabstwa Roscommon, którzy zginęli w walkach o niepodległość irlandzką po roku 1916 (czyli po Powstaniu Wielkanocnym w Dublinie, dzięki któremu właśnie powstała Irlandzka Armia Republikańska – IRA).

IRA memorial (1) IRA memorial (2)

Pomnik zbudowano w roku 1963 dzięki inicjatywie weteranów, którzy środki na jego budowę zbierali nie tylko w kraju, ale też w Stanach Zjednoczonych. Istnieje zarząd dbający po dzień dzisiejszy o pomnik, organizuje spotkania tematyczne w tym miejscu w dniu świętego Patryka czy też np stara się teraz o wieczorne oświetlenie monumentu.

Mimo, że zdawałoby się że pomnik jest gdzieś głęboko schowany w Republice, wciąż dochodzi do aktów wandalizmu i co jakiś czas jest pochlapany pomarańczową farbą (kolorem oranżystów czyli protestantów/zwolenników przynależności Irlandii Północnej do UK).

9 uwag do wpisu “IRA Memorial

  1. No cóż, historia Irlandii nie jest czarno biała. Co prawda Oranżyści mają swoje racje, ale nie sposób tez odmówić takich samych racji IRA (IRA to nie tylko terroryści). Na szczęście konflikt już od jakiegoś czasu ledwo się tli i nie wybucha. I niech tak zostanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s