Tortury stosowane w Irlandii Północnej

Tydzień temu pierwszy program telewizji irlandzkiej czyli RTE 1, nadał krótki program dokumentalny pod tytułem „The Torture Files”. Przedstawiono nowe dowody na to jak czternastu Północno Irlandczyków w czasie internowania w roku 1971 było  torturowanych przez Brytyjczyków. Stosowano pięć następujących metod:

  • zakładanie kaptura na głowę
  • stanie godzinami pod ścianą z szeroko rozłożonymi rękami i nogami (pozycja orła)
  • biały szum
  • niedobór snu
  • niedobór wody i jedzenia

An empty chair and hanging light bulb in a dark room

Osoby, które doświadczyły tych tortur, opowiadały jak biały szum, który początkowo wydawał się nic nie znaczącym dźwiękiem, po wielu godzinach niemal rozsadzał im głowy. Opowiadały też o tym, jak stojąc pod ścianą w pozycji orła i z kapturem mieli mieć wyprostowaną głowę, ręce i nogi. I gdy co jakiś czas głowa im opadała, zostawali uderzani. Opowiadali o tym jak jak nie dostawali wody, a gdy już im pozwolono się napić to tylko z psiej miski.

Tortury zostały zabronione w roku 1972 przez brytyjskiego premiera Edwarda Heath. Znaleziono jednak dowody wskazujące na to, że podobne tortury wojska brytyjskie stosowały ponownie po 30 latach, czyli w czasie stacjonowania w Iraku w 2003 roku.

W roku 1971 Irlandia zwróciła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oskarżając Wielką Brytanię o złamanie Konwencji Praw Człowieka poprzez stosowanie tychże tortur. W roku 1976 Trybunał potwierdził, że były to tortury aby dwa lata później stwierdzić, że co prawda traktowanie internowanych było nieludzkie i poniżające, nie można go jednak klasyfikować jako tortury..

 It’s said they are waiting for us to die out. But the next generation will still keep asking questions about what happened. Look at me, it was my grandfather who was killed and I am still going to keep asking for the truth.

James Miller, którego dziadek David Miller, został zabity w zamachu bombowym przypisywanym IRA w hrabstwie Londonderry/Derry, w lipcu 1972. Osiem innych osób zostało wtedy zabitych a 30 rannych.

Notka po raz pierwszy ukazała się w czerwcu na stronie Blogerzy Ze Świata

4 uwagi do wpisu “Tortury stosowane w Irlandii Północnej

  1. Scary ! Kolejny odcinek z cyklu : ludzie ludziom ten los zgotowali…ups : to nie ludzie…I czym to się różni od metod sowieckich czy niemieckich ? A tak naprawdę to przykrywka dla metody „divide and rule”, której trybunał takowy niewątpliwie służy. .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s