Torfowisko Clara / Clara Bog

Tofrowisko nazwane tak jak miejscowość przy której się znajduje – Clara (Clara Bog) położone jest w hrabstwie Offaly. Uznane jest za Naturalny Rezerwat Przyrody i jako taki jest pod ochroną od roku 1987. Clara Bog rozciąga się na obszarze 42 hektarów. Zanim jednak się do niego wybierzecie, warto najpierw wstąpić do miejscowości Clara, w którym znajduje się tematyczne centrum turystyczne. Możecie tam obejrzeć rożne ciekawe eksponaty, filmiki oraz zdjęcia przedstawiające to bagno i przy okazji dowiedzieć się kilku ciekawostek jak np to że szklanka torfu zawiera więcej wody niż szklanka mleka.

Gdy ja byłam w Clara Bog Visitor Centere, byłam jedyną zwiedzającą (nie wiem czy zauważyliście ale zdarza mi się to w miarę często). Ucięłam sobie dłuższą pogawędkę z panią tam pracującą, która przyznała że ruchu za wielkiego nie mają, ot czasem przyjedzie jakaś wycieczka szkolna. Przez chwilę wtedy pozazdrościłam pani pracy, tak sobie siedzi, czyta i od czasu do czasu porozmawia o chrabąszczach czy innych żyjątkach z trzęsawiska. Żadne pilne raporty na nią nie czekają, żadne multitasking, żadne spotkania, projekty itp.

???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????

Aby wejść na teren torfowiska, parkujemy samochód przy drodze w specjalnie dla zwiedzających wybudowanej zatoczce. Można je „zwiedzać” idąc tylko po specjalnie do tego celu wybudowanej kładce, którą w sumie przejdziemy jakiś kilometr jedynie. . Ze wzgledow bezpieczenstwa nie wolno z niej schodzić.

Clara Bog uważane jest za najlepiej zachowane torfowisko w Europie Zachodniej. Mówi się, że dzięki niemu można poznać dziesięć tysiąc lat historii w jego dziesięciu milach kwadratowych. Chodzi o wpływ jaki, ostatnia epoka lodowcowa miała na irlandzki krajobrazem.

????????? ????????? ????????? ????????? ????????? ????????? ?????????

15 uwag do wpisu “Torfowisko Clara / Clara Bog

  1. Aż żal patrzeć… Pomyśleć jak świetnie możnaby wykorzystać torfowiska Orawsko – Nowotarskie. Ogromne przestrzenie, gdzie można trafić jedynie na… kopalnię torfu. Jest co prawda taka kładeczka w Nowym Targu w rezerwacie Bór na Czerwonem. Ale z pompą otwarty pomost ma niewiele ponad 400 metrów. To tak na dobry początek. Trzeba zacząć podsuwać i u nas irlandzkie pomysły!

    • a ja dzieki Tobie dowiedzialam sie o torfowisku Orawsko-Nowatorskim. Rzeczywiscie, moznaby tam zrobic cos podobnego. Moze tlumow tursytow by to nie przyciagnelo (i zreszta dobrze bo zadeptaliby) ale dla milosnikow natury lub lekcji przyrodu dla dzieci jak znalazl.

  2. A to ci piękna ścieżka po terenie, który normalnie byłby nie do odwiedzenia, a jeszcze kojarzyłby się z psem Baskerville’ów (wiem, wiem, to nieco dalej). Niestety nie będzie dane mi się tam wybrać, a szkoda, bo lubię takie smaczki.

    • dobrze ze mi skojarzenia z psem Baskervillow nie przyszly do glowy gdy tam szlam bo nie przeszlabym a raczej przebiegla 🙂 Nie ma co, masz wyobraznie..
      Szkoda, ze nie bedzie Ci dane sie tu wybrac…ale od czego wlasnie internet..tez duzo podrozuje dzieki niemu. Pozdrawiam

  3. Fado to inne znalem do tej pory 😉 Zadnego „swamp thing ” nie bylo ?
    Prymitywna irlandzka ludnosc zajmowala sie wypalaniem torfu bodajze, tam wlasnie ? Ladne zdjecie drewnianej kladki.

    • bo to po irlandzku to fado 🙂 Prymitywna???? Torf jest nadal wydobywany i wypalany…tyle ze panstwo zaczyna powoli reglamentowac zezwolenia na to w trosce o srodowisko. Torf wydobywany jest niemal wszedzie w Irlandii, nie tylko tam. (tam bylo po prostu najwiecej takiego bardzo blotnistego)

Dodaj komentarz