Miłość w Irlandii – prawo, nakazy i zakazy

Walentynkowo słodko dziś to ja dodam taką małą łyżkę dziegciu o tym jak miłość w Irlandii nie zawsze miała z górki.

Dawno temu, związek małżeński w Irlandii był często związkiem nieformalnym w dzisiejszym znaczeniu bo nie był przypieczętowany przysięgą małżeńską. Ze względu na tzw Penal Laws wprowadzone przez Wielką Brytanię, kościół w Irlandii miał mały wpływ na rodzinę i próbę kontrolowania seksualności mieszkańców wyspy. To zaczęło się zmieniać około 150 lat temu czyli w okresie nastania Wielkiego Głodu. Oczywiście jest to temat dość skomplikowany ale i zarazem fascynujący i mam nadzieję przedstawić Wam go szerzej w osobnym wpisie. A dziś o miłości oraz jej obwarowaniu nakazami i zakazami w Irlandii.

  • Środki antykoncepcyjne były dość długo zakazane. Dopiero w roku 1979 weszło w życie prawo zezwalające na ich sprzedaż na receptę ale tylko osobom w związkach małżeńskich. W roku 1985 zezwolono na sprzedaż prezerwatyw oraz środków plemnikobójczych wszystkim osobom powyżej 18 roku życia bez recepty ale tylko w aptekach. Jeszcze w roku 1991 dwie sieciówki (sklepy nie apteki) były oskarżone o sprzedaż prezerwatyw. W roku 1993 pozwolono już ostatecznie na sprzedaż środków antykoncepcyjnych bez recepty.
  • Zaledwie w roku 1990 gwałt w małżeństwie uznano za przestępstwo. Wcześniej nie istniało takie pojęcie gdyż uważano że słowa „gwałt małżeński” są same w sobie sprzeczne. Pierwszy wyrok w sprawie gwałtu małżeńskiego został wydany w roku 2002. Jednak do tej pory wyroki które zapadają są wręcz czasem śmieszne (czytaj)
  • Rozwód był zakazany w Irlandii do roku 1995 gdy to społeczeństwo zagłosowało za jego dopuszczalnością w referendum. Debata przed jak i po referendum była dość gorąca gdyż zwycięstwo nie było ogromne: 50.28% za, a 49.72% przeciwko
  • od roku 2010 Cywilne związki partnerskie dopuszczają też związek osób tej samej płci. W zeszłym roku czyli 2015, irlandzkie prawo zostało zmienione aby zezwolić za zawarcie małżeństwa osobom tej samej płci (więcej o tym pisałam tutaj). Zmianę tą Irlandczycy przyjęli z radością i dumą że byli pierwszym państwem który bezpośrednim głosem społeczeństwa czyli referendum, opowiedział się za prawem do miłości osobom tej samej płci.
  • mi-yes-referendum

10 uwag do wpisu “Miłość w Irlandii – prawo, nakazy i zakazy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s