Irlandzkie jarmarki bożonarodzeniowe

Mimo że w Irlandii jarmarki bożonarodzeniowe to bardzo nowa tradycja, coraz więcej miast i miasteczek chce w ten sposób celebrować oczekiwanie na święta. Zapewne specjalnie z ich powodu nie przyjedziecie do Irlandii, gdyż tym jarmarkom daleko do wiedeńskich, niemieckich lub tych, które znamy z Polski. Jednak jeśli tu mieszkacie lub przyjechaliście w odwiedziny, może zechcecie wybrać się na któryś z tych poza dublińskich jarmarków. 

Glow w Cork

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że mam słabość do Cork więc rozumiecie, dlaczego rozpoczynam od tego miasta. Corkowicze bawią się na jarmarku na ulicy Grand Parade oraz w przylegającym do niej Bishop Lucey Park w czasie weekendów. Wśród atrakcji są diabelski młyn, starodawna karuzela no i oczywiście grzane wino. Jak już zawitacie do Cork, na stronie festiwalu sprawdźcie, z jakich innych atrakcji możecie skorzystać – między innymi Obserwatorium Blackrock. A jeśli tego za mało, to pamiętajcie, że będąc w Cork zachwyci Was tam również muzyka, jedzenie, lokalny akcent i poczucie humoru.

cork

Christmas Market w Galway

Dumnie nosi tytuł najstarszego bożonarodzeniowego jarmarku w Irlandii, czyli ma miejsce od bodajże 6 lat. Jarmark znajduje się w sercu miasta pomiędzy Eyre Square a Spanish Arch. Ma ponad 50 drewnianych domków – stoisk, w których można kupić przeróżne słodkości oraz prezenty. Są też miejsca, w których można coś zjeść. Na stronie jarmarku można przeczytać, że w roku 2014 odwiedziło go 600 tysięcy osób, co przeliczono na 20 milionów euro, które zostały w mieście. Szkoda tylko, że mimo iż już jarmark trwa, na jego stronie są nadal daty i wiadomości z ubiegłego roku.

Galway Christmas Market 2015. Photo: Reg Gordon

Galway Christmas Market 2015. Photo: Reg Gordon

Winterval w Waterford

Nigdy nie ukrywałam, że to mój ulubiony festiwal bożonarodzeniowy w Irlandii. Jeździłam na niego trzy lata z rzędu. Miałam noclegi zarezerwowane i na ten rok, ale ponieważ w tym roku zdecydowałam się polecić przed świętami na koło podbiegunowe, a grudzień ma wciąż tą samą małą ilość weekendów, musiałam zrezygnować z Waterford. Uwielbiam miasteczko Wateford i pomysł bożonarodzeniowego jarmarku w nim uważam za świetny. Jest malutkie, kompaktowe, ale na każdym kroku są atrakcje  i akcenty bożonarodzeniowe. Wcale nie przeszkadza to, że część z nich jest nieco kiczowata, dla mnie jest świetna, bo ja uwielbiam atmosferę Bożego Narodzenia. Zawsze przyjeżdżałam do Waterford w piątkowy wieczór, który rozpoczynałam od świetnej kolacji z winem. W miasteczku o tej porze roku restauracje są wspaniale przystrojone i pełne ludzi w wyśmienitych humorach oraz strojach, celebrujący czas zabaw grudniowych. Sobota i niedziela upływały mi na leniwym kręceniu się po miasteczku z dwoma obowiązkowymi przystankami. Polish Christmas Village gdzie mogłam zakupić sobie makowca, pierniki itp, oraz polska restauracja Fork and Knife (kilka late temu nazywała się Koliba, a następnie nieco odpychająco – On the Dole). Polecam to miejsce – robią pysznego pstrąga, że o rosołku czy żurku nie wspomnę!!! Moja ulubiona atrakcja tego festiwalu to Śpiewająca Choinka. Jest to kilkupiętrowa scena zbudowana na kształt choinki, na której odbywają się koncerty kolędników, trębaczy itp. 

15192738_1111490922283111_7111038305840586152_n

Belfast, Irlandia Północna

Można też pojechać do Irlandii Północnej na tamtejszy jarmark, który szczyci się tym, że stoiska swoje mają tam wystawcy z Francji czy Niemiec, a samych stoisk jest ponad 80. Pewien czytelnik donosił mi, że mają tam między innymi przepyszne hiszpańskie churros. Ja jednak pamiętam jak znajomi wybierali się do Belfastu na Christamas Market w roku 2013 i odwołali wyjazd na skutek wybuchu bomby podłożonej w tamtejszej katedrze.

A gdzie jest Wasz ulubiony jarmark?

belfast

9 uwag do wpisu “Irlandzkie jarmarki bożonarodzeniowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s