Plaża Culdaff na półwyspie Inishowen

Najdłuższa i najbardziej widowiskowa turystyczna trasa  samochodowa Irlandii to tak zwana The Wild Atlantic Way. Jest ona też zarazem najdłuższą na świecie znakowaną trasą brzegową. Cała trasa liczy 2,500 kilometrów i prowadzi do 156 ciekawych miejsc. Oczywiście nie trzeba całej trasy przejechać ciągiem, można ją sobie podzielić na kilka odcinków. Wild Atlantic Way rozciąga się od półwyspu Inishowen w hrabstwie Donegal poprzez Connemarę, The Burren, Galway Bay, Kerry aż do miejscowości Kinsale w hrabstwie Cork.

Zaprawdę nie wiem, jak można przejechać całą trasę w dwa tygodnie – tak między innymi sugeruje  przewodnik WAW. Jakiś czas temu spędziłam trzy dni na zwiedzaniu półwyspu Insihowen, gdy podobno trzy dni sugerują na całe hrabstwo Donegal. Idąc moim tempem, potrzebowałabym z pewnością dwóch tygodni na całe hrabstwo, a nie trzech dni. Tak się tylko przekomarzam, bo ja wiem dlaczego. Gdy dojeżdżam do pięknej plaży, muszę ją przejść w te i we wte, zanurzyć nogi w ocenie, posłuchać wiatru i zrobić sobie piknik, aby posmakować kanapek z piaskiem. A gdy dojadę do widowiskowego klifu, muszę się przejść jego najbardziej zadziorną lub najdłuższą trasę, żeby poznać to miejsce i zapamiętać. Po to by we wspomnieniach te wszystkie przedeptane klify nie zmywały mi się w całość, ale kojarzyły wyraźnie z obrazami i uczuciami: to tam, gdzie biegały dzikie konie, to tam, gdzie na widok ogromnych przepaści i fal oraz pod wpływem silnego wiatru, sparaliżował mnie nagły lęk wysokości, to tam, gdzie śmiałam się głośno, bo tak mnie przyroda zafascynowała, aż poczułam nagły przypływ radości. W podróży muszę też pójść na lunch lub kolację do miejsc zachwalanych przez miejscowych, muszę spróbować tego co oni, być obsłużona przez córkę właścicielki B&B oddalonego o 25 kilometrów (w którym się zatrzymałam i przegadałam pół poranka z właścicielką oraz dostałam jej przepis na ciasteczka orzechowo  – pomarańczowe i oczywiście namiary na miejsca polecane przez mieszkańców). Slow food, slow travel to nasze antidotum na powszednie życie w biegu.

I tak właśnie przemieszczając się powoli, dotarłam swego czasu do plaży Culdaff, która chyba jest najpiękniejszą plażą półwyspu Inishowen. Długa, piaszczysta, spokojna, zakończona wydmami. Plaża cieszy się wyróżnieniem za czystość, czyli oznaczeniem tzw. blue flag.  Mimo że wiało bardzo i było zimno, zdecydowałam się po pewnym czasie iść na bosaka, tak sobie brodząc w wodzie. Cóż za wspaniałe doznanie. W trakcie sezonu na plaży jest ratownik i wyobrażam sobie, że może ona być zatłoczona. Jednak jak sami widzicie na zdjęciach, można mieć szczęście i być jedną z nielicznych osób na plaży, mimo że jest się na niej w sierpniowy weekend. Zanim jednak znajdziecie się na tej plaży, nabierzcie sił przed spacerem, jaki Was czeka. Musicie koniecznie zatrzymać się w McGrory’s of Culdaff. Nie pamiętam, gdzie jadałam wspanialszą rybę niż u nich, a przecież niemal każdy irlandzki pub serwuje je wyśmienite. Do tego chrupiące kostki ziemniaczków czosnkowych oraz tak dobry mushy peas, że najbardziej zażarty przeciwnik tego dania, szybko by  przed nim skapitulował. Pub położony przy drodze głównej z miejscami noclegowymi w górnej części budynków, pewnie nie skarży się na brak turystów. Jednak znów miałam szczęście, bo oprócz nas i jednej pary Amerykanów, w czasie lunchu pub był wypełniony lokalnymi mieszkańcami. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja?

Nie wiem, kiedy znów tam zawitam, tyle innych miejsc czeka na moje powolne ich poznawanie, a do Culduff mam 4 godziny jazdy, ale jeśli Wy znajdziecie się na tej plaży, to mam nadzieję, że oczaruje Was tak samo, jak mnie.

2 uwagi do wpisu “Plaża Culdaff na półwyspie Inishowen

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s