8 najstarszych ciekawostek o Irlandii

Puby to chyba pierwsza rzecz jaka przychodzi Wam do głowy gdy myślicie o Irlandii. Czy wiecie, że najstarszy pub w Irlandii to Sean’s Bar w Athlone. Został założony około 900 roku.

Słuchając irlandzkich piosenek, szybko dosłyszycie niewinną, niemal dziecięcą melodię wydobywającą się z fujarek. Są one używane w Irlandii od bardzo dawna. W roku 2003 w czasie prac wykopaliskowych w hrabstwie Wicklow, odkryto drewniane fujarki pochodzące sprzed 4 tysięcy lat. Tym samym, fujarki te stały się najstarszymi na świecie drewnianymi instrumentami muzycznymi. Nie znaleziono jednak na nich śladów po dziurkach na palce, podejrzewa się więc, że może były częścią jakiegoś innego instrumentu dętego. 

Latarnia morska Hook położona w hrabstwie Wexford uważana jest za najstarszą wciąż działającą latarnię w Europie a może i na świecie. Budowa latarni w obecnej formie została ukończona w 1172 lub 1245 roku, jednak pierwsza latarnia, która stała w tym miejscu pochodziła z V wieku.

Założony w roku 1745, dubliński szpital Rotunda Hospital jest najstarszym na świecie szpitalem położniczym działającym bez przerwy.

Miasteczko Ballyshannon w hrabstwie Donegal podaje, że jest najstarszym w Irlandii. Wykopaliska archeologiczne odkryły ślady osady z czasów neolitycznych (4000 – 2500 przed naszą erą). 

Pochodzący z czasów neolitu (dokładnie z 3200 roku przed naszą erą), grób korytarzowy Newgrange w hrabstwie Meath jest najlepiej zachowaną budowlą tego typu w Europie. Jego główne pomieszczenie zostało zbudowane tak, aby promienie wschodzącego słońca w dniu przesilenia zimowego wpadały do środka. Tym samym, miejsce można nazwać najstarszym obserwatorium słonecznym świata. Dodam jeszcze, że Newgrange został zbudowany wcześniej niż piramidy egipskie.

Najstarsze dublińskie światła drogowe znajdują się w dzielnicy Clontarf. Zamontowano je w 1893 roku przed domem niejakiego Fergusa Mitchell, który był pierwszym właścicielem samochodu w Irlandii.

Najstarszą irlandzkich firm działajacych nieprzerwanie jest Rathborne Candles, założona w 1488 roku. Dziś Rathborne Candles znajduje się w dzielnicy Blanchardstown. Rodzina Rathborne przybyła do Dublina z Chester. Ich świece były używane między innym do oświetlania ulic w XVIII wieku. Dziś, w czasach elektryczności firma produkuje świece kościelne ale też świece z wyższych półek do nabycia w sklepie Brown Thomas. 

3 uwagi do wpisu “8 najstarszych ciekawostek o Irlandii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s