Pubowe spotkania przy kominku w prowincji Ulster

Śledzicie na moim fejsbuku cykl „najlepszy pub w hrabstwie na grudniowe spotkania przy kominku”? Już zbliża się ku końcowi, dlatego czas, aby przedstawić te puby tutaj, zebrane razem. Na fejsie, zabieram Was do pubów w każdym hrabstwie kierując się kolejnością alfabetyczną. Na blogu przedstawię je Wam zebrane według prowincji.

Irlandzkich prowincji jest cztery. W poprzednim wpisie gościliśmy w najlepszych pubach prownicji Connacht a dziś zabieram Was do prowincji Ulster. W jej skład wchodzi dziewięć hrabstw, sześć znajduje się w Irlandii Północnej: Antrim, Armagh, Derry, Down, Fermanagh, Tyrone a trzy w Republice:  Cavan, Monaghan and Donegal.

Antrim

Tutaj polecam Wam pub Crosskeys Inn, Wybudowany w 1654 roku, jest najstarszym pokrytym strzechą pubem w Irlandii. Znany również z wieczorów z tradycyjną, irlandzką muzyką. Przyznajcie sami, że nie można sobie wymarzyć bardziej przytulnego miejsca na grudniowe spotkania z przyjaciółmi przy kominku. 

Armagh

Ruszamy dalej do hrabstwa Armagh i do pubu Red Ned’s. Pub pochodzący z 1819 roku, jest w rękach tej samej rodziny od 1907 roku. Edward O’Neill, pan który go kupił, miał intensywnie rude włosy. Gdy w czasie II wojny światowej, w okolicy stacjonowały wojska amerykańskie, pub stał się ich ulubionym miejscem, a o właścicielu mówili „red” ze względu na kolor jego włosów. Stąd powstała druga nazwa pubu „Red Ned’s”. Żołnierze amerykańscy po wyjeździe, co roku przysyłali kartki swiąteczne z życzeniami. Ostatnia kartka została wysłana około 10 lat temu. Jest kominek, jest historia i muzyka na żywo. Idealne miejsce do pubowych zimowych spotkań w hrabstwie Armagh.

Derry

Krążyłam po tym hrabstwie, krążyłam i jak bym nie kombinowała, to wychodzi mi na to, że muszę uznać Peadar O’Donnell’s za najlepszy w hrabstwie na spotkania zimowe. Muzyka grana na żywo to zarówno ta tradycyjna irlandzka jak i współczesna. Koncerty są planowane, ale też muzycy sami się organizują i spontanicznie zaczynają grać w pubie. Pub ma trzy bary Peadar O’Donnells, Gweedore Bar oraz Gweedore Upstairs. Kim była osoba po której pub ma nazwę? Peadar O’Donnell pochodził z Donegal i był jednym z najbardziej radykalnych aktywistów IRA. Walczył o niepodległość Wyspy oraz tworzył irlandzką partyzantkę w hrabstwie Doneal i Derry.

Down

Przynam szczecze, że ciężko mi się było zdecydować do którego pubu w tym hrabstwie wysłać Was na grudniowe spotaknia przy kominku. Sporo tu ciekawych pubów z dobrą muzyką na żywo i jedzeniem. Ten na który się zdecydowałam, ma coś czego do tej pory żaden z przedstawianych pubów nie miał, i czego nie ma żaden inny pub w tym hrabstwie (chociaż jeszcze dwie restauracje mają). Fiddlers Green w Portaferry to przyjemny pub z dobrym piwem, muzyką na żywo i kominkiem.
Wiśienka na torcie – w pubie znajdziecie jedne z 10 drewnianych rzeźbionych drzwi przestawiających sceny z szóstego sezonu „Gry o Tron”. Pozostałe 9 drzwi znajduje się w róźnych miejscach w Północnej Irlandii. Do wykonania drzwi wykorzystano dwa drzewa z #DarkHedges, które zostały powalone przez huragan Gertrudę w styczniu 2016 roku. A wracając do naszego pubu – idźcie, weselcie się, tylko nie trzaskajcie drzwiami….

Fermanagh

Wśród osób, które polubiły moją stronę, mam mieszkańców, między innymi Gruzji, Tunezji i Bangladeszu ale nie mam nikogo z Fermanagh. Ktoś z Was może jednak zna dobrze to hrabstwo oraz jego puby, i mógłby potwierdzić mój dzisiejszy wybór najlepszego pubu w hrabstwie na spotkania zimowe. Blakes Of The Hollow w Enniskillen pochodzi z 1887 roku. Ze stronu pubu wyczytacie, ze szczycąc się tradycyjnym irlandzkim pochodzeniem, jest jednym z najsławniejszych i cenionych wiktoranińskich pubów w Irlandii – czyli mieszanka, jaką można spotkać w Irlandii Północnej. Spotkacie tu klientów w bardzo różnym wieku, na co wpływ ma oczywiście pora dnia, tygodnia i godziny. Tradycyjna muzyka jest grana w piątki, a dwupoziomowe atrium zaprasza na muzykę na żywo w soboty. Miejsce ma dużo ciekawych zakątków do odkrycia, smaczne jedzenie i chwalone jest za perfekcyjne nalewanie Guinnessa. Ma dużo turystów, ale też stałych lokalnych klientów, łącznie z jednym który przychodził do pubu przez prawie 70 lat!
Ma coś jeszcze, co już kiedyś inny pub tu wspomniany – drzwi przedstawiające sceny z szóstego sezonu Gry o Tron. Kominek jest? Jest! Muzyka na żywo jest? Jest! Dobry Guinness jest? Jest! Tradycyjny wystrój jest? Jest! No to do pubu!

Tyrone

Wiecie gdzie Was zabiorę? Jeśli znacie to hrabstwo to raczej Was nie zaskoczę zapraszając do Tomney’s Bar. Stary, tradycyjny irlandzki pub. Szybko poczujecie się jak wśród swoich, a oceniając po wystroju również jak w pokoju gościnnym Waszej starszej irlandzkiej sąsiadki. Małe pomieszczenia pubu sprawiają, że jest bardzo przytulny, ale też przez to szybko się zapełnia. Nie będzie Wam to jednak przeszkadzać. będzie po prostu jeszcze weselej. Kominek jest, muzyka na żywo jest, świetny wystrój, obsługa i zachwalane o tej porze roku przez nich samych gorące whiskey.

Cavan

Ciekawi jesteście jaki pub w tym hrabstwie zaproponuję jako najlepsze miejsce na grudniowe spotkania przy kominku (lub jak w tym przypadku kozie)? To Gartlans w Kingscourt. Pub znajduje się w pokrytej strzechą chatce pochodzącej z XVII wieku. Podlega ochronie zabytków i lokalne małżeństwo pod okiem konserwatora zabytków, około półtorej roku temu, odremontowało pusto stojący i niszczący budynek. Mieli do pomocy eksperta od strzech dachowych. Pub ma czar i duszę oraz historię.
Ponadto „występuje” w świetnie sprzedającej się książce „The Irish Pub” autorstwa Turtle Bunbury’ oraz w filmie dokumentalnym o tym samym tytule.

Monaghan

W centrum małej miejscowości Glaslough znajdziecie piekny kamienny budynek – Coach House & Olde Bar. Mimo lat zachował dość sporo swojej orginalności. Podobno sporo znanych osób wstępuje tutaj na pinta, w sąsiedztwie jest piękny hotel Castle Leslie Estate. Klienci stanowią więc ciekawą i wesołą mieszankę przejezdnych oraz miejscowych. W pubie w soboty jest muzyka na żywo, a w co drugi piątek trad session – i osoby grające między innymi na łyżkach. Czy to nie wystarczy aby stwierdzić, że jest to najlepszy pub w hrabstwie Monaghan na spotkania grudniowe?

Donegal

Ostanie hrabstwo tej prowincji, więc pub „rarytas” na koniec. Wyobrażacie sobie irlandzki pub bez telewizorów, muzyki, wifi oraz z zakazem przeklinania? To Criterion Bar powszechnie znany jako Brennan’s w Bundoran w hrabstwie #Donegal.
Pub został otwarty na dzień św. Patryka w 1900 roku i przez cały czas prowadzony przez tą samą rodzinę – Brennan, która zawsze mieszkała nad pubem. Ostatnio pub prowadzony był przez dwie starsze siostry osiemdziesięcioletnią Nan oraz siedemdziesięcio-ośmio letnią Patricię. Niestety, trzy miesiące temu, Nan zmarła. Były one jednymi z najlepiej znanych właścicieli pubów w Irlandii.
Siostry mieszkały nad pubem całe swoje życie i prowadziły go samodzielnie – pomimo podeszłego wieku każdego dnia same pub sprzątały, a warto nadmienić, że ma on reputację niezwykle czystego. Podobno niechętne były aby ktoś pomógł im ze zmianą kega czy innnymi obowiązkami.
Siostry wprowadziły zakaz telewizji, piosenek, wifi po to żeby ludzie mogli rozmawiać ze sobą i z nimi. Jak mawiały, jesli ktoś chce obejrzeć mecz czy wyścigi, niech idzie do innego pubu, a potem wróci do naszego aby o tym wydarzeniu sportowym rozmawiać. Dzięki temu, jeśli ktoś raz w życiu znalazł się w tym miejscu, nie zapomni go już nigdy i zawsze będzie chciał do niego wracać. Siostry dzięki rozmowom, wiedziały dużo o świecie. Żartowały – „jesteśmy wielkimi fankami serfowania i możemy rozmawiać o nim godzinami, to że nigdy nie próbowałyśmy nawet serfować, nie przeszkadza nam w tym. ”
Powiedzcie sami, że znacie cieplejszy i bardziej przyjazny pub do spotkań z przyjaciółmi na ciekawe rozmowy?

7 uwag do wpisu “Pubowe spotkania przy kominku w prowincji Ulster

  1. Doskonałe! Już miałem sobie odpuścić lekturę (przestraszył mnie ten FB na samym początku), ale okazało się, że to właśnie dla takich jak ja, niefejzbócznych ramoli. Dodaję do zakładek, na pewno się przyda!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s