10 wyższych gór Irlandii dobrych na wspinaczkę

Czas przygotować buty do chodzenia po górach, wyciągnąć mapy OPW i zacząć planować górskie wędrówki weekendowe. Tym razem może takie bardziej wymagające? Dacie się namówić?

10. Purple Mountain, hrabstwo Kerry, wysokość 832m

Purple Moutain jest częścią masywu, który zawiera inne szczyty jak Tomies oraz Shehy. Na zachód znajduje się Gap of Dunloe, a na południe i wschód  Jeziora Killarney.  Część góry należy do Killarney National Park. Nie trzeba więcej zachwalać – już wiadomo, że widoki będą oszałamiające.

Sześciogodzinna, trudna trasa opisana jest tutaj

 

9. Mangerton Mountain, hrabstwo Kerry, 839m

Mangerton Mountain jest częścią pasma gór Mangerton, w których jest sporo ciekawych miejsc na wędrówki górskie. Tu znajdziecie też dolinę w kształcie litery U, która jest przepiękna. Jest też kilka jeziorek porozrzucanych wokół jak Lough Garagarry, Lough Mannagh, Lough Erhogh i The Devil’s Punchbowl.

Jeśli ta góra Was interesuje,  sprawdźcie trudną, pięciogodzinna trasę tutaj.

8. Mullaghcleevaun, hrabstwo Wicklow, 849m

To drugi pod względem wysokości szczyt w Górach Wicklow.  Malownicze małe jeziorko, znajduje się przy wierzchołku (Lough Cleevaun). Najczęstsza trasa wspinaczkowa wiedzie poprzez Black Hill z parkingu samochodowego na obrzeżach miasteczka Lacken.

Więcej o trasach tutaj 

7. Slieve Donard, hrabstwo Down, 850m

Ta góra w Północnej Irlandii jest częścią wspaniałych Gór Mourne. Slieve Donard jest również najwyższym szczytem zarówno w Irlandii Północnej, jak i w prowincji Ulster. Na szczycie jest mała kamienna wieża łącząca się z  Mourne Wall – murem, który biegnie przez zachodnie i południowe wzniesienia. Na szczycie są również dwa prehistoryczne miejsca pochówku.

Ciekawy wybór tras tutaj

6. Baurtregaum, hrabstwo Kerry, 851m

Mniej znany, ale warty wejścia, szczyt Baurtregaum. Jest najwyższą górą w Górach Slieve Mish na półwyspie Dingle. Góra otoczona jest trzema dolinami Derrymore, Derryquay oraz Curraheen.

Trasy i opis tutaj

5. Galtymore, hrabstwa Limerick i Tipperary, 919m

Góra znajduje się na granicy hrabstw Limerick i Tipperary. Jest najwyższą górą w Górach Galty oraz najwyższą górą Irlandii nieznajdującą się na wybrzeżu. Jest co odkrywać w jej rejonach, trzy polodowcowe jeziora: Borheen Lough, Lough Dineen i Lough Curra oraz krajobraz okolicy potwierdzający czasy Epoki Lodowcowej.

Zobacz więcej tutaj

4. Lugnaquilla, hrabstwo Wicklow, 925m

Najwyższy szczyt w Górach Wicklow oraz najwyższy w Irlandii, położony poza Kerry. Trochę mozolny do zdobycia w trakcie złej pogody — szczyt robi się płaski i trudny w nawigacji. Trasa wymagająca, od 10 do 16 km, która może wymagać i 8 godzin wędrówki. Jednak widoki wszystko zrekompensują, a jeśli trafisz na dobrą pogodę, dojrzysz Snowdonię w Walii.

3. Mount Brandon, hrabstwo Kerry, 952m

Kolejna góra na półwyspie Dingle. Trasa do niej prowadząca jest częścią trasy pielgrzymkowej znanej jako Cosán na Naomh.

Dowiecie się więcej tutaj

2. Cnoc na Péiste, hrabstwo Kerry, 988m

Jeśli lubicie się wspinać po górach, to chyba już zdążyliście się zorientować, że w Irlandii w tej sprawie powinniście się kierować do Kerry.

1. Carrauntoohil, hrabstwo Kerry, 1,083m

Wszyscy wiedzą, jaki jest najwyższy szczyt Irlandii. Nie dajcie się jednak zwieźć wysokości i nie kpijcie z góry, twierdząc, że jest mniejsza niż np. taka Śnieżka, na którą wchodzą małe dzieci. Carrauntoohil jest trudną górą do zdobycia i niebezpieczną, którą powinno się unikać przy okazji złej pogody, a ta jak wiadomo jest w górach nieprzewidywalna. Dodatkowo polscy górołazy, zwróćcie uwagę, że góra nie ma drzew, co razem z bliskością Oceanu Atlantyckiego, ma wpływ na dość surowe warunki pogodowe.

Do zobaczenia na szlaku!

 

 

9 uwag do wpisu “10 wyższych gór Irlandii dobrych na wspinaczkę

  1. Wspaniały przegląd górski, patrząc na zdjęcia czasem trudno uwierzyć, że to Irlandia. Dziękuję za ten wpis i wszystkie inne – Twój blog to dla mnie źródło najciekawszych informacji o Irlandii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s