Sex w Irlandii

I znów mamy dwudziesty piąty dzień miesiąca, więc czas na wpis pod patronatem Blogów Językowo Kulturowych. Tym razem szykuje się najbardziej chyba śmiały temat w ramach naszej comiesięcznej akcji. Porozmawiajmy o seksie.

 

Zacznijmy od praw i statystyk:

 • W Irlandii przestępstwem jest współżycie jak również i próba współżycia z małoletnim czyli osobą poniżej 17 roku życia.
 • Prostytycja nie jest przestępstwem, ale stręczycielstwo już tak. Tak samo jak rekalmowanie jej, domy publiczne czy spacerowanie wte i wewte w oczekiwaniu na klienta.
 • Większość Irlandczyków (58%) uprawia seks rzadziej niż raz w tygodniu, a 28% rzadziej niż raz na miesiąc.
 • Liczba partnerów seksulanych, którą mieszkańcy Irlandii podają , jest jak wszędzie na świecie zależna od płci. Mężczyźni przechwalają się, że mieli 9 łóżkowych partnerów, kobiety twierdzą, że tylko trzech.
 • Pierwszy stosunek płciowy mezczyźni mają w wieku 16.9 lat, a kobiety w wieku 17.4 lat.
 • Przeciętny wiek rodzącej kobiety to 32 lata.

Fakty historyczne i ciekawostki:

 • Dawno temu, związek małżeński w Irlandii był często związkiem nieformalnym w dzisiejszym naszym rozumieniu gdyż nie był związany przysięgą małżeńską. Wielka Brytania wprowadziłą tzw. Penal Laws dzięki którym, kościół w Irlandii miał mały wpływ na rodzinę i próbę kontrolowania seksualności. W okresie nastania Wielkiego Głodu czyli około 150 lat zaczęło się to zmieniać. To temat dość skomplikowany i zasługujący na osobny wpis.
 • Środki antykoncepcyjne były dość długo zakazane. Dopiero w roku 1979 weszło w życie prawo zezwalające na ich sprzedaż na receptę ale tylko osobom w związkach małżeńskich. W roku 1985 zezwolono na sprzedaż prezerwatyw oraz środków plemnikobójczych wszystkim osobom powyżej 18 roku życia bez recepty ale tylko w aptekach. Jeszcze w roku 1991 dwie sieciówki (sklepy nie apteki) były oskarżone o sprzedaż prezerwatyw. W roku 1993 pozwolono już ostatecznie na sprzedaż środków antykoncepcyjnych bez recepty.
 • Rodziny irlandzkie znane są z wielodzietności, czwórka dzieci nikogo nie dziwi w dzisiejszych czasach, ani to że osoby w wieku 30 lub 40 lat mają około 6 – 10 rodzeństwa. Przez wiele lat, biedne irlandzkie a zarazem katolickie rodziny miały wiele dzieci, w przeciwieństwie do bogatszych angielskich a zarazem protestanckich rodzin. Dwójka dzieci w tych angielskich rodzinach była liczbą porządaną, a już w szczególności jeżeli zdarzyło się, że ta dwójka dzieci to dziewczynka i chłopczyk, co miało oznaczać, że nie trzeba było starać się o kolejnego potomka. Tego typu rodziny nazywano gentelman’s family.
 • Zaledwie w roku 1990 gwałt w małżeństwie uznano za przestępstwo. Wcześniej nie istniało takie pojęcie gdyż uważano że słowa „gwałt małżeński” są same w sobie sprzeczne. Pierwszy wyrok w sprawie gwałtu małżeńskiego został wydany w roku 2002. Jednak do tej pory wyroki które zapadają są wręcz czasem śmieszne (czytaj)
 • Rozwód był zakazany w Irlandii do roku 1995 gdy to społeczeństwo zagłosowało za jego dopuszczalnością w referendum. Debata przed jak i po referendum była dość gorąca gdyż zwycięstwo nie było ogromne: 50.28% za, a 49.72% przeciwko
 • od roku 2010 Cywilne związki partnerskie dopuszczały też związek osób tej samej płci. Trzy lata temu  czyli w roku 2015, irlandzkie prawo zostało zmienione aby zezwolić za zawarcie małżeństwa osobom tej samej płci (więcej o tym pisałam tutaj). Zmianę tą Irlandczycy przyjęli z radością i dumą że byli pierwszym państwem który bezpośrednim głosem społeczeństwa czyli referendum, opowiedział się za prawem do miłości osobom tej samej płci.
 • Miesiąc temu, w kolejnym referendum, społeczeństwo irlandzkie opowiedziało się za zmianą poprawki do konstytucji i prawem do aborcji.

A co mi się podoba w seksie w Iralndii? Pytanie oczywiście zaczepne, ale przy tej okazji chciałam podkreślić jak bardzo podoba mi się, porównując do Polski, brak seksistowskich reklam, bilbordów oraz żartów w przestrzeni publicznej, pomiędzy nieznajomymi oraz tymi których się zna. Społeczeństwo jest bardziej dojrzałe i świadome.

A na koniec wpisu, coś wesołego. Filmik edukacyjny sprzed 40 lat dla młodzieży. Mniej więcj pół roku temu przeżył renesans i krążył po lokalnych mediach społecznościowych. Obejrzcie cały bo naprawdę warto. I taka dygresja, pomijając czynnik religijny w filmiku, chyba był dość śmiały porównując z edukacją seksualną w Polsce w tamtych jak i obecnych czasach?

 

 

Jeśli zainteresował Was temat i chcecie wiedzieć więcej o seksie w innych krajach lub jezykach, to zapraszam na inne blogi biorące udział w akcji:

Chiny:

Biały Mały Tajfun – Namu – https://baixiaotai.blogspot.com/2018/06/namu.html

Francja:

Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim: Seks po francusku

https://francuski-przez-skype.blogspot.com/2018/06/seks-po-francusku.html

Gruzja:

Gruzja okiem nieobiektywnym: Jak używać prezerwatywy, czyli seks w Gruzji

https://innagruzja.blogspot.com/2018/06/jak-uzywac-prezerwatywy-czyli-seks-w.html

Holandia / Belgia:

Czerwone latarnie i magiczne okna – prostytucja w Holandii i Belgii

http://niderlandica.pl/2018/06/25/prostytucja-w-holandii-belgii/

Niemcy:

Niemiecki w domu: Seks po niemiecku

http://niemieckiwdomu.pl/seks-po-niemiecku/

Rosja:

Dagatłumaczy – blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim – Anegdoty związane z seksem https://www.dagatlumaczy.pl/anegdoty-zwiazane-z-seksem/

Wielka Brytania:

Angielski dla każdego: Let’s talk about sex, czyli o edukacji seksualnej w Anglii http://www.angielskiblog.pl/2018/06/lets-talk-about-sex-czyli-o-edukacji.html

Włochy:

Studia, parla, ama: 10 słów związanych z seksem

http://studiaparlaama.pl/w-80-blogow-10-wloskich-slowek-zwiazanych-z-seksem/

 

Jeśli chcecie do naszej blogoweh grupy dołączyć, napiszcie na adres: blogi.jezykowe1@gmail.com

10 uwag do wpisu “Sex w Irlandii

 1. Niektóre fakty mnie naprawdę zaskoczyły! Rozwód dopiero od 1995 roku? Nie wiem, kiedy dokładnie rozwód wprowadzono w Polsce, ale dotarłam do statystyk, które mówią, że w 1950 było 11 tysięcy rozwodów, więc w tej kwestii byliśmy bardziej „nowocześni” 😉 Podobnie z tabletką antykoncepcyjną, która została wprowadzona do sprzedaży w Polsce już w 1966 roku.


 2. https://polldaddy.com/js/rating/rating.jsFilmik kapitalny! I te gesty, te tłumaczenia ❤
  Kibicowałam Irlandczykom podczas ostatniego referendum, dzięki nim jesteśmy chyba ostatnim krajem w Unii, w którym aborcja jest nielegalna. Pamiętam też reportaż, który czytałam na stronach BBC, jak dwie Irlandki wyruszyły rano do UK, aby dokonać aborcji i wrócić jeszcze wieczornym samolotem. Swoją trudną podróż relacjonowały na twitterze.
  Chętnie przeczytam u Ciebie post na temat związku regulacji dzietności z Wielkim Głodem, bo nie słyszałam o tym.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s