Rock of Cashel

images

Bardzo prawdopodobne, że widzieliście zdjęcia Rock of Cashel bo jest to dość widowiskowa grupa średniowiecznych budowli wznoszących się na wysokiej wapiennej skale w dolinie o materialistyczno  jubilerskiej nazwie – Golden Vale. Turystyczna strona internetowa miasteczka Cashel twierdzi, że nie ma takiego drugiego miejsca na całym świecie…ano nie ma, ale czy nie można tak powiedzieć o każdym miejscu?

Budowle, które górują nad okolicą, to ruiny budynków zarówno obronnych jak i sakralnych. Są tam między innymi XII-wieczna okrągła wieża, Wysoki Krzyż a nawet najstarszy kościół irlandzki tzw Kaplica Cormaca pochodząca z XII wieku. Ponadto XIII-wieczna katedra gotycka, XV-wieczny zamek i odrestaurowany Hall of the Vicars Choral (tzw Salon Kantorów).

Bardziej oficjalna nazwa Rock of Cashel to Skała św. Patryka (St Patrick’s Rock) lub też Cashel of the Kings gdyż tam zasiadali dawni irlandzcy królowie z regionu Munster. (tak zwani High Kings). Miejsce było też ośrodkiem druidów. Według legendy, to tu przez samego świętego Patryka został ochrzczony król Aenghus oraz tutaj św Patryk zerwał koniczynę do wytłumaczenia idei Trójcy Świętej.

Ja od jakiegoś czasu chciałam zwiedzić Rock of Cashel, tym bardziej, że sposobności miałam wiele. Jednak, zawsze przejeżdżając w pobliżu, widziałam rusztowanie na największej budowli, które szpeciło ją niebywale. Ale ponieważ rusztowanie  (stojące już bodajże od 2010 roku) jakoś nie znika, postanowiłam w końcu odwiedzić to miejsce. Okazało się, że i dobrze, że się zdecydowałam bo pani sprzedająca bilety poinformowała mnie, że prace remontowe będą trwały prawdopodobnie jeszcze kilka kolejnych lat.

rock of cashel (2) rock of cashel (3) rock of cashel (5) rock of cashel (7) rock of cashel (8) rock of cashel (9) rock of cashel (10) rock of cashel (11) rock of cashel (12) rock of cashel (13)

rock of cashel (4) rock of cashel (1)

U stóp Rock of Cashel, trochę jakby zapomniane w cieniu swego wyniosłego sąsiada, znajdują się ruiny Hore Abbey. Dla mnie osobiście ta wizyta była przyjemniejsza niż w Rock of Cashel. Był piękny słoneczny dzień i mogłam się cieszyć miejscem w ciszy i spokoju. Oprócz mnie byli jeszcze jedni zwiedzający, czego nie mogłam powiedzieć o Rock of Cashel.

Hore Abbey została założona przez Benedyktynów w roku 1266 a następnie przekazana Cystersom przez tutejszego biskupa. Podobno przyśniło mu się, że Benedyktyni planują go zabić. Dziś, jak większość takich malowniczych ruin w Irlandii, ziemia na której są położone jest w rękach prywatnych i wokół pasą się krowy i owce. Jest jednak wyznaczona dróżka i przejście dla zwiedzających.

Hore Abbey (1) Hore Abbey (2) Hore Abbey (3) Hore Abbey (4) Hore Abbey (5)

 

19 uwag do wpisu “Rock of Cashel

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s