Aquasparta, Umbria

To miasteczko to było nasze pierwsze nieturystyczne spotkanie z Włochami. Owszem o miasteczku wspominają w przewodnikach (w odróżnieniu od Massy Martany), ale to co przede wszystkim różni je od MM to to, że Aquasparta nie pachnie świeżą farbą ani nie wabi turystów. W porównaniu do innych umbryjskich miasteczek jest relatywnie nowe bo pierwsze pisemne wzmianki na temat miasteczka pochodzą z X wieku. Miasteczko jest polecane ze względu na budynek Palazzo Cesi, który znajduje sie na głównym placu i wydaje się być w dość opłakanym stanie. (przynajmniej na zewnątrz).


Część starego miasta jest mikroskopijna ale za to bardzo oldskulowa. Na głównym placu mali chłopcy grali w piłkę, starszy pan popijał piwko a pewna zakonnica ucinała sobie pogawędkę z jeszcze innym panem. Gdy weszliśmy na plac zaległa cisza, taka co to w książkach ją opisują mówiąc, że słychać było brzęczenie muchy. I nie czuliśmy się, że cisza jest powodem tego, że są nas ciekawi ale bardziej że jesteśmy intruzami i naruszamy ich prywatność.

Pochodziliśmy małymi wąskimi uliczkami chodząc mniej więcej w kółko, ale to z powodu rozmiarów starej części miasta aż trafiliśmy na restaurację L’Agape. Nie pamiętam kiedy jadałam tak pyszne makarony i tak wspaniale przyrządzone mięso – prosto i naturalnie.  Restauracja to rodzinny kilkupokoleniowy biznes. My pojawiliśmy się w restauracji na mniej więcej pół godziny przed jej otwarciem, ale przyjęto nas. Obok przy dużym stole siedziała cała rodzinka właścicieli, włączając w to babcie i dzieci i wszyscy jedli kolację. W trakcie delektowania się deserami i espresso miałam ochotę poprosić właścicieli o przygarnięcie mnie do swojej rodziny by móc jadać  z nimi co wieczór.

Moze Cie tez zainteresowac
Królowa piratów Newport a tymczasem w Limerick..

2 uwagi do wpisu “Aquasparta, Umbria

  1. Napisałaś ,,że jesteśmy intruzami i naruszamy ich prywatność.” Powiedz jak z ich nastawieniem do turystów? Czy podobnie jak pan restaurator w Spoleto czy jednak troszeczkę pozytywniej? Jak to chyba starałbym się w stosunku do obcych, turystów, odwiedzających moją miejscowość być jednak na ,,tak”. Ciekawe jakby zareagowali gdyby Twój chłopak/mąż podłączył się do tych chłopców i zagrał z nimi w piłkę? 🙂 Jakie odniosłaś spostrzeżenia w tej akurat kwestii?

    • akurat jeśli chodzi o branże gastronomiczną to Aquasparta wypadła o wiele lepiej niż Spoleto, zarówno smakowym jak i personalnym 🙂 W sumie jednak byli miło nastawni do turystów, ale to przede wszystkim te osoby, które na nich zarabiają. właścicieli restauracji o której pisałam oraz zdarzyło nam się tak, że raz wyleciał do nas pan z jakiegoś baru pytając czy szukamy hotelu. 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s