Inishmore, Wyspy Aran

Wyspy Aran, które  na dzień dzisiejszy zamieszkuje około 850 osób, są symbolem surowego krajobrazu oraz gaelickojęzycznej Irlandii. Trzy wyspy w pobliżu zatoki Galway to Inishmore– największa (Inis Mor) , Inishmaan (Inis Meain) – średnia oraz Inisheer (Inis Oirr) – najmniejsza. Krajobraz wysp jest niezwykły i niespotykany nigdzie indziej w Irlandii. Powierzchnia wysp wygląda jak przeczesany grzebieniem asfalt. A tak naprawdę to wapienie, które swój kształ zawdzięczją silnym wiatrom i falom morskim. Wyspy są całkowicie bezdrzewne a nieliczne małe poletka utworzone są przez człowieka – mieszanina piasku, wodorostów, kompostu i obornika. Murki wokół poletek mają chronić glebę przed wywianiem.

Inishmore jako największa wyspa ma portową miejscowość – Kilronan, przez którą większość turystów dostaje się na wyspę (promy z Galway i Doolin). Na wyspę można też dotrzeć samolotem. Wyspa słynie z kilku rzeczy: krajobrazu, języka, pięlegnowania Gaelic tradycji i z Aran swetrów.  🙂 Prawdą jest, że ludzie nadal tu mówią po irlandzku (Gaelic). Czekając na prom powrotny mieliśmy okazję posłuchać młodych Irlandczyków mówiących między sobą w tym języku a w sklepach np. włączone jest radio w języku Gaelic. Ponadto, Irlandczycy, którzy chcą się nauczyć swojego języka przyjeżdzają na kursy językowe właśnie na wsypy Aran. Sporo osób odwiedza wyspę aby uczestniczyć w tradycyjnych Irish céilidh czyli w spotkaniach w pubie przy okazji których grana jest irlandzka muzyka ludowa oraz tańczone tradycyjne tańce.

Mówią, że wyspa przypomina muzeum pod gołym niebem z powodu ponad 50 historycznych miejsc  z czasów chrześcijańskich, przedchrześcijańskich oraz celtyckich. Inishmore można zwiedzić busikami (które stają w charakterystcznych miejscach na życzenie) bądź też na rowerach. Oczywiście można też pieszo ale to zbyt długa i nużąca wycieczka – wyspa ma 14,4 kilometra długości. Nie ma problemu z wynajęciem rowerów – wypożyczalni jest sporo, a zaraz po zejściu z promu na ląd w stronę turystów biegną naganiacze z wszytkich wypożyczalni rowerowych. Największą atrakcją Inishmore jest licząca 2000 lat warownia króla Angusa – Dun Aengus. To co dziś z niej zostało to zaledwie około metrowe mury potężnego półkolistego bastionu usytuowanego na krawędzi 100 metrowego klifu. Przed napaścią wroga chronić miał pas na sztorc stojących płyt skalnych. Widok jest zapierający dech w piersiach i osoby z lękiem wysokości lepiej niech nie podchodzą zbyt blisko krawędzi. Link do filmiku.

Ponadto, można zobaczyć tutaj liczne tradycjyne chatki kryte strzechą, które są wciąż zamieszkałe. Swego czasu były one na wyspie budowane blisko siebie tworząc koło. Drzwi były przecięte w połowie, tak aby można otworzyć górną część drzwi tylko, mając dolną wciąż zamkniętą. Taka budowa domów i nietypowe drzwi miały służyć …. kontaktom towarzyskim. Wiatry na wyspie bywały bardzo zimne i dokuczliwe, ludzie więc nie wychodzili z domu a mając maleńkie okna otwierali górną część drzwi i rozmawiali z sąsiadami, których domy były w tym samym kręgu. Mając taką wiedzę łatwiej zrozumieć zamiłowanie Irlandczyków do ścisłej zabudowy i mikroskopijnych ogródków.  🙂

Najrzadziej odwiedzana jest średnia wyspa Inish Meain. Jeśli chce się spokojnie i dokładnie zwiedzić wszystkie 3 wyspy, warto zarezerwować sobie na to kilka dni. My spędziliśmy prawie cały dzień na Inishmore a i tak nie zdążyliśmy zobaczyć wszystkiego…Mamy nadzieję kiedyś jeszcze tam wrócić.

Więcej informacji na stronie http://www.aranisland.info/

Zdjęcia z lotu ptaka i chatki nie są mojego autorstwa.

Moze Cie tez zainteresowac
Nublo Rock Dunluce Castle Horn Head

6 uwag do wpisu “Inishmore, Wyspy Aran

  1. Great photos in your post. Will share a link on the Aran Islands facebook page.
    If you could include a link to the main Aran Islands information page that would be great.
    John.
    aranisland.info

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s