Droga z mokradeł w Corlea

Irlandia słynie z torfu i torfowisk czy też tak zwanych mokradeł, nie dziwne więc, że swego czasu powołana została specjalna agencja rządowo Bord na Mona zajmująca się głównie eksploatacją torfowisk.  Środkowa Irlandia, a w niej hrabstwo Longford, posiada torfowiska, które są eksploatowane na największą skalę. W hrabstwie Longford  w pobliżu wioseczki Corlea w roku 1984, podczas wydobywania torfu natknięto się na dębowy traktat. Próbki drewna użytego do budowy tej drogi przebadano na uniwersytecie Queens w Belfaście a uzyskane wynik zadziwiły wszystkich. Drewno a zarazem więc i droga pochodziły z 148 lub 147 roku przed naszą erą czyli z Epoki Żelaza i jest jedyną taką drogą w Irlandii i jedną z niewielu w Europie. To co wciąż wzbudza ciekawość naukowców to znaczenie tej drogi. Była długa i bardzo dobrze zachowana. Oczywiście torfowisko, które w 90 procentach składa się z wody pomogło dobrze zakonserwować traktat. Badaczy zastanawia to, że nie odkryli śladów kół na traktacie ani żadnych innych mogących wskazywać, że traktat używany był do transportu. Powód dla, którego wybudowano tak wyśmienitą i jak no owe czasy szeroką drogę a do tego nie uczęszczaną przez pojazdy wciąż stanowi zagadkę.

Dziś w tym miejscu znajduje się centrum turystyczne. Można tam miedzy innymi zobaczyć 18 metrów tej pradawnej drogi. Te 18 metrów drogi znajduje się w budynku i oczywiście nie można po niej chodzić. Można się za to przejść drewnianą 80 metrową drogą – repliką, którą dla celów turystycznych zbudowano nad torfowiskiem. Pod tą repliką drogi, głęboko w torfowisku wciąż znajduje się dawna droga. Takich pozostałości po pradawnych drogach pozostawionych w torfowiskach całej Irlandii jest podobno niezliczona ilość.

Dzięki temu, Corlea Trackway Visitor Centre znajduje się trochę na uboczu od wszelkich innych atrakcji, można je mieć tylko dla siebie. Pani przewodnik poświęca dużo czasu aby wszystko wytłumaczyć i podzielić się nie tylko bogatą wiedzą ale i pasją. Pani przewodnik poświęciła nam ponad godzinę..a byliśmy jedynymi zwiedzającym w tym czasie..

Moze Cie tez zainteresowac
kawa czy herbata Tall Ship Festival Pipe Band Festival

27 uwag do wpisu “Droga z mokradeł w Corlea

  1. Te miejsca tworzące w ziemi spękaliny, niczym labirynt ,porośnięty mchem i soczysta trawą , albo wyrastające z ziemi wielkie mięsiste grzyby koloru khaki porastały najwyższe partie gór w cCounty Wicklow i szczyt Lugnaquilla . Cudo! 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s